آموزش های ما

چگونه یک هدفون خوب بخریم؟

خرید یک هدفون خوب

آیا برای خرید یک هدفون خوب تصمیم گرفته‌اید، اما نمی‎دانید چگونه یک هدفون خوب را از بین مدل‌های مختلف خریداری کنید؟ پس پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید. امروزه کیفیت هدفون مانند دیگر وسایل شخصی اهمیت بسیاری دارد. از آنجا که هدفون‌های مختلفی با مشخصات متفاوت در بازار موجود است، انتخاب و خرید هدفون خوب میان آنها کمی سخت به نظر می‌رسد.

اما می‌توان با بررسی مشخصات فنی انتخاب را به چند تعداد محدود کرد و سپس با تجربه و توصیه‌های دیگران بهترین هدفون را انتخاب نمود. حال در ادامه با بررسی مدل‌های مختلف هدفون و ویژگی‌های آنها سعی داریم انتخاب از میان مدل‌های مختلف را برای شما راحت‌تر کنیم و یک خرید منحصربه‌فرد را تجربه کنید.

برای خرید یک هدفون خوب، ابتدا با انواع هدفون آشنا شوید.

ویژگی های یک هدفون خوب

قبل از این که ویژگی‌ هدفون‌های مختلف را بررسی کنیم، لازم است با انواع هدفون آشنا شوید و ویژگی‌هایی که هر کدام دارند را مورد بررسی قرار دهیم:

هدفون‌های روی گوش

هدفون های روی گوش که به نام آن ایر معروف هستند که یکی از هدفون‌های پرکاربرد در بین کاربران است. اندازه این نوع هدفون‌ها کمی بزرگتر از حد معمول است. برای گوش دادن به موسیقی باید هدفون روی گوش را کاملا بر روی لاله گوش قرار داد تا صدا مستقیما داخل گوش پخش شود. هنگام استفاده از این نوع به خوبی نمی‌توان از عدم پخش صدا در محیط جلوگیری کرد.

در واقع موسیقی در حال پخش بیشتر مواقع در محیط نیز شنیده می‌شود. البته این ویژگی نوعی عیب برای این مدل هدفون شناخته نمی‌شود و بسیاری از کاربران مدل روی گوش را به عنوان خرید یک هدفون خوب انتخاب می‌کنند. چرا که بیشتر کاربران احساس راحت‌تری با مدل هدفون روی گوش دارند. هدفون‌های روی گوش گرمای کمتری بر روی گوش ایجاد می‌کند و موجب می‌شود برای استفاده های طولانی مدت یک هدفون مناسب جلوه دهد.

هدفون سیمی

همچنین به سیستم شنوایی صدمه کمتری وارد می‌کند و به خاطر قرار گرفتن بر روی لاله گوش از آسیب دیدگی آن تا حدود بسیاری جلوگیری می‌کند. هدفون‌های آن ایر معمولاً صدای بسیار با کیفیتی را پخش می‌کند. حمل آنها نسبت به دیگر هدفون‌ها راحت‌تر است. چرا که وزنی کمی دارند. حال خوب است برای خرید یک هدفون خوب با مزیت هدفون‌های روی گوش آشنا شوید:

مزایای هدفون‌های روی گوش

با این که نسبت به هدفون‌های معمولی حجم بیشتری دارند. اما قابل حمل هستند و یک انتخاب خوب برای استفاده روزانه شناخته می‌شود. برخی مدل‌های روی گوش امکان تا شدن نیز دارند و به راحتی در کیف قرار می‌گیرند.

سوکت هدفون سیمی

در صورتی که قصد دارید هدفون‌های بی‌سیم تهیه کنید، این هدفون هم به دلیل بزرگتر بودن از باطری بزرگتری استفاده می‌کند و قابلیت استفاده در ساعات طولانی مدت را برای شما فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید : چگونه یک اسپیکر خوب انتخاب کنیم؟

اکثر هدفون‌های روی گوش با استفاده از درایور بزرگ صدای بسیار با کیفیتی برای شما پخش خواهند کرد و یک انتخاب مناسب برای کسانی که دوست دارند موسیقی را در بهترین کیفیت گوش کنند، می باشد.

هدفون های درون گوش یا آور ایر

این هدفون‌ها نسبت به هدفون‌های روی گوش اندازه بزرگتری دارند. اما به طور کامل گوش را فرا می‎گیرند و کاملاً لاله ‌گوش را می‌پوشانند. به خاطر چنین طراحی هرگز صدا از درون هدفون به محیط بیرونی پخش نخواهد شد. هدفون‌های درون گوش فاصله بیشتری از درایور نسبت به پرده گوش دارند و موجب می‌شود صدایی شبیه یک موسیقی عالی در استودیوها برای فرد تصور شود.

هدفون با لوازم تحریر

اما تنها عیب هدفون‌های درون گوش ابعاد آنهاست. در واقع این هدفون‌ها دارای ابعاد بسیار بزرگ هستند و از قابلیت حمل کمتری برخوردار می‌باشند. اما باز هم این مدل هدفون‌ها با استقبال بسیاری روبه‌رو شدند و کسانی که به موسیقی علاقه بسیاری دارند، ترجیح می‌دهند این مدل هدفون را انتخاب کنند.

در واقع هدفون‌های روی گوش از نظر کیفیت جزء اولین انتخاب‌ها قرار می‌گیرند و به طور یقین می‌توان گفت کیفیت خروجی صدای هدفون‌های آور ایر نسبت به دیگر هدفون‌ها بهترین است.

مزایای هدفون‌های درون گوش

یک هدفون سیمی قهوه ای

هدفون‌های درون گوش کاملاً گوش را می‌پوشانند و موسیقی را در بهترین کیفیت ممکن پخش می‌کنند.

به خاطر بزرگ‌تر بودن، این نوع هدفون‌ها از باتری‌ بزرگی برخوردار هستند و امکان پخش موسیقی در طولانی مدت را برای فرد فراهم خواهند کرد.

به خاطر داشتن ابرهای درون هدفون، این مدل برای استفاده‌ طولانی مدت گزینه بسیار عالی است. چرا که گوش کمتر اذیت می‌شود.

هدفون‌های داخل گوشی یا این ایر

هدفون‌های داخل گوش جزء معمولی‌ترین هدفون‌های عصر امروز است که مطمئنا همگی گوش دادن به موسیقی را با هدفون‌های داخل گوش تجربه کردند. هدفون‌های داخل گوش در سایز کوچک ساخته می‌شوند که به راحتی درون گوش قرار می‌گیرند و با نام هدفون درون گوش شناخته می‌شوند.

از آنجا که این مدل هدفون‌ها در فاصله کمی با پرده گوش قرار دارند، صدا کمتر به بیرون پخش می‌شود. در برخی مدل‌های هدفون داخل گوش، قسمت انتهایی با پوشش نرم طراحی شده است که هنگام استفاده، گوش کمتر اذیت می‌شود.

زنی در حال گوش دادن به موزیک با هدفون

البته این مدل هدفون‌ها با طراحی‌های مختلفی ساخته می‌شوند و هر شرکتی طراحی خاصی برای تولید هدفون‌های داخل گوش در نظر می‌گیرد. به همین خاطر ممکن است اندازه هدفون‌های درون گوش متناسب با کانال داخلی گوش شما نباشد و به خوبی نتوانید از این نوع هدفون‌ها استفاده کنید و یا هنگام استفاده صدای بسیار زیادی به محیط وارد می‌شود و این موجب نارضایتی شما خواهد شد. پس قبل از خرید یک هدفون خوب به این ویژگی هدفون داخل گوش دقت کنید.

مزیایای هدفون های داخل گوش

مزیت این مدل هدفون‌ها طراحی در ابعاد بسیار کوچک است. در حقیقت هدفون‌های درون گوش نسبت به دو مدل هدفون قبلی به راحتی حمل می‌شوند و در کوچک ترین کیف قرار می‌گیرند. البته ابعاد کوچک آن موجب می‌شود که قدرت صدا و کیفیتی که ارائه می‌دهند، نسبت به هدفون‌های بزرگتر کمتر باشد.

هدفون روی لپ تاپ

آشنایی با مشخصات فنی هدفون‌ها برای تجربه خرید بهتر

هدفون‌ها دارای مشخصات فنی مخصوص به خود هستند که لازم است شما با این مشخصات آشنا شوید. هنگام انتخاب بدانید مشخصاتی که فروشنده برای شما مطرح می‌کند دقیقا چه مزایایی برای شما به همراه دارد:

مهمترین اجزاء هدفون، درایور است.

مهمترین قسمت هدفون درایور است که سیگنال‌های الکتریکی به وسیله این قسمت به صدا تبدیل می‌شود. هدفون‌های امروزی از درایور‌های مختلف ساخته می‌شوند که از نظر کیفیت نسبت به یکدیگر متفاوت هستند. اما همگی آنها از سه بخش دیافراگم، آهنربا و فنر تشکیل شده است. در این قسمت ارتعاش دیافراگم توسط آهنربا و فنر گرفته و در آخر صدا تولید می‌شود.

حال اگر کمی دقت کنید، کاملا متوجه می‌شوید که هر چقدر درایور بزرگتر باشد امکان تولید صدای با کیفیت‌تر فراهم خواهد شد. اما به دلیل کوچک بودن هدفون‌ها نمی‌توان بیش از اندازه درایور بزرگ برای تولید هدفون انتخاب کرد.

هدفون و میکروفن

به همین خاطر، برخی تولیدکنندگان برای تولید صدای با کیفیت تر به جای یک درایور بزرگ از دو درایو استفاده می‎کنند که یکی از درایورها مخصوص تولید صدا در فرکانس پایین و باز و دیگری برای تولید فرکانس‌های میانی و بالا در نظر گرفته می‌شود. فراهم کردن چنین شرایطی بی‌شک بهترین صدا را هنگام استفاده از هدفون می‌شنوید.

امپدانس یکی دیگر از قطعات مهم هدفون است که مقاومت هدفون را در برابر جریان الکتریکی مشخص می‌کند.

امپدانس یکی دیگر از قطعات مهم هدفون است که قابلیت مشابه مقاومت الکتریکی دارد و با واحد اهم نیز اندازه‌گیری می‌شود. این پارامتر مقاومت هدفون را در برابر جریان الکتریکی مشخص می‌کند که هر چقدر آمپدانس هدفون بالاتر باشد، مقاومت بیشتری در برابر جریان الکتریکی از خود نشان می‌دهد. معمولاً هدفون‌هایی که دارای امپدانس پایین هستند، با توان بسیار کم می‌توانند صدای با کیفیت و معمول تولید کنند. اما هدفون‌های منحصربه‌فرد و با کیفیت بسیار بالایی برای پخش صدا از آمپلی فایر جداگانه استفاده می‌کنند.

بنابراین می‌توان گفت امپدانس کم می‌تواند یکی از ضعف‌های هدفون باشد. با این که از ولتاژ بسیار پایین برای پخش موسیقی استفاده می‌کنند، در عوض شدت جریان بیشتری برای عملکرد لازم دارند.

همچنین داشتن این ویژگی در جریان بالا لرزش و نویز قابل مشاهده‌ای تولید می‌کند. پس برای خرید یک هدفون خوب حتماً به آن انسان دقت داشته باشید.

هدفون روی گوش یک در در خیابان

حساسیت و سطح فشار صدا توان تولید صدا هدفون را مشخص می‌کند.

سطح فشار صدا یکی دیگر از مشخصات مهم هدفون است که توان تولید صدا توسط هدفون را بیان می‌کند. معمولاً هر هدفونی دارای یک سطح فشار مشخص است که این سطح فشار سیگنال‌های دریافت شده را نشان می‌دهد و هر چقدر سطح فشار صدا بیشتر باشد، صدا تولید شده به سیستم شنوایی انسان فشار بیشتری وارد می‌کند.

به همین خاطر سازمان ‌بهداشت‌ جهانی صداهای بیشتر از ۸۵ دسی بل را هشدار جدی برای سیستم شنوایی انسان در نظر گرفته است. شنیدن صدا بیشتر از ۸۵ دسی بل ممکن است قدرت شنوایی شما را کاهش دهد.

جمع بندی

ویژگی‌های دیگری برای مشخصات هدفون در نظر گرفته می‌شود که ما سعی کردیم به سه ویژگی اصلی اشاره کنیم تا بتوانید با اطلاعات کافی یک انتخاب مناسب داشته باشید و توجه به نیازتان هدفون مورد نظر خود را خریداری کنید. البته نکته دیگری که وجود دارد و باید به آن اشاره کنیم، این است که برای خرید هدفون خوب سبک موسیقی و سلیقه کاربر نیز اهمیت بسیاری دارد.

در واقع شما هنگام خرید یک هدفون خوب ابتدا سلیقه خود را مطرح می‌کنید و بعد به مشخصات فنی می‌پردازید. اما بهتر است قبل از کاری برای خرید یک هدفون خوب ابتدا هزینه مورد نظر را مشخص کنید و با افراد متخصص در این زمینه مشورت نمایید تا بابت خرید یک هدفون هزینه بیش از اندازه پرداخت نکنید. مطمئنا هدفون‌های با کیفیت قیمت بیشتری دارند. اما در عوض عمر بیشتری خواهند داشت. این مقاله توسط تیم تحریریه صوتیران نوشته شده است و شما می توانید نظر خود را در قسمت نظرات ثبت کنید.

یک نظر در “چگونه یک هدفون خوب بخریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *