آموزش های ما

استاندارد آی پی یا درجه حفاظت چیست؟

IP CODE
اسپیکر xtreme

استاندارد آی پی (Ingress Protection)

شاید شما هم هنگام خرید یک وسیله الکترونیکی مانند اسپیکر، موبایل، دوربین و … با عباراتی مانند IP66 ,IP47, IP67 و … روبرو شده اید و یا بر روی برچسب برخی محصولات چنین حروفی را دیده باشید.در واقع این اعداد و حروف نشانه پیروی دستگاه از استاندارد آی پی; درجه محافظت دستگاه های الکترونیکی در برابر نفوذ آب و یا ضربه در برابر اجسام خارجی است.

در این مطلب سعی داریم این استاندارد را بررسی کنیم.

استاندارد IP:

IP اصطلاحی است در ICE*:International Electrotechnical commission) ICE) که براساس آن بدنه و محفظه ی تجهیزات الکترونیکی، با کدهای استانداردی با دو حرف IP در کنار دو رقم، از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی تقسیم بندی می شوند.

*آی سی ئی یک موسسه استاندارد غیر دولتی است که استاندارد های بین المللی کلیه فن آوری های مرتبط با الکترونیک و الکتریسیته که در کنار هم با نام الکتروتکنولوژی شناخته می شوند را تهیه و منتشر می کند.

نحوه ی تفسیر کد IP:

رقم اول بعد از اصطلاح آی پی که می تواند بین  ۰ تا ۶ باشد،  سطح حفاظت را در برابر ذرات جامد و اجسام سخت خارجی مشخص می کند . رقم دوم بین ۰تا ۸ است و میزان حفاظت در برابر نفوذ آب و نه هیچ مایع دیگری مشخص می کند . هر چه این رقم ها  بیشتر باشند میزان حفاظت بیشتر است

استاندارد آی پی

استانداردهای مقاومت در برابر آب و گرد و غبار در گذشته بیشتر برای وسایل و گجت* هایی به کار گرفته می شد که مخصوص مسافران حرفه ای کوه و جنگل و شرایط آب و هوایی سخت طراحی می شده اند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی بیشتر در مورد این استاندارد ها می شنویم زیرا اکثر محصولات الکترونیکی دارای این استاندارد هستند.

*گجت به وسایل الکترونیکی یا مکانیکی کوچکی گفته می شود که برای کاربردهای خاصی طراحی شده اند و به آسانتر شدن زندگی کمک می کنند.

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و پس از تولید گجت های مختلف، یکی از مهم ترین خصوصیات محصول و ملاک خرید از سوی مشتریان، مقاومت دستگاه در شرایط محیطی می باشد و مسلما دستگاهی که مقاومت کمی داشته باشد در هر شرایطی قابل استفاده نیست.

ممکن است گاهی شنیده باشید این موبایل ضد ضربه است و یا اسپیکر یک شرکت ضد آب عرضه شده است. اگر به مشخصات محصولات الکترونیک توجه کنید، درجه حفاظتی و یا عبارت IP  را مشاهده می کنید

جدول های زیر به طور کامل درجه بندی های این استاندارد را نشان می دهد :

رقم اول کد IPدرجه حفاظتتوضیحات
0بدون حفاظتبدون هیچ گونه حفاظت خاص
1حفاظت شده در برابر ورود اجسام جامدبا قطر بزرگ تر از 50 میلی مترحفاظت در مقابل اعضای بزرگ بدن انسان مانند دست(فاقد حفاظت در برابر دسترسی عمدی)
2حفاظت شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 12 میلی مترحفاظت شده در مقابل انگشت یا اجسام با قطر متوسط که طول آن از 80 میلی متر متجاوز نباشد
3حفاظت شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 2.5 میلی مترحفاظت در مقابل اجسام و ابزار با قطر کم (مانند سیم ها با قطر یا ضخامت بیش از 2.5)
4حفاظت شده در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از 1 میلی مترحفاظت در مقابل سیم یا نوار با قطر بیشتر از 1 میلی متر
5حفاظت شده در برابر ورود گرد و غباراز ورود کامل گردو غبار جلوگیری نمی شود اما به راحتی وارد بدنه نمی شوند
6حفاظت شده در برابر ورود ریز گردهاهیچ گردو غبار یا ذرات ریزی به بدنه وارد نمی شوند

طبق جدول ها به عنوان مثال دستگاهی با مشخصه IP67 دارای سطح حفاظت :

۶: محافظت کامل دستگاه بدون نفوذ گرد وغبار      

۷: محفاظت دستگاه در برابر غوطه ور شدن موقت در آب

رقم دوم کد IPدرجه حفاظتتوضیحات
0بدون حفاظتبدون حفاظت خاص
1عایق در برابر چکه های عمودی آباز نفوذ قطراتی که به صورت عمودی بر روی بدنه می ریزند جلوگیری می کند(مدت آزمایش: 10 دقیقه)
2عایق در برابر چکه های آب با حداکثر زاویه 15 درجهدر صورتی که قطرات آب با زاویه 15 درجه نسبت به خط عمود از هر جهت بر روی بدنه ریخته شود تاثیر مضری بر دستگاه ندارد(مدت آزمایش:10 دقیقه)
3عایق در برابر پاشیده شدن آب با حداکثر زاویه 60 درجهدر صورتی که آب با زاویه 60 درجه نسبت به خط عمود پاشیده شود هیچ تاثیر مضری بر دستگاه ندارد(مدت آزمایش:5 دقیقه)
4عایق در برابر بارش آب از هر زاویه و هر جهتاگر از هر جهتی روی بدنه آب پاشیده شود تاثیر مضری بر دستگاه ندارد(مدت آزمایش:3 دقیقه)
5عایق در برابر پاشیده شدن آب با فشار از هر جهتدر صورتی که آب با فشار از هر جهت بر روی بدنه ریخته شود، تاثیر مضری بر دستگاه ندارد(مدت آزمایش:3 دقیقه)
6عایق در برابر پاشیده شدن آب با فشار زیاد از هر جهتدر صورتی که آب با فشار زیاد از هر جهت بر روی بدنه ریخته شود تاثیر مضری بر دستگاه ندارد(مدت آزمایش: حدود 3 دقیقه)
7عایق در برابر غوطه ور شدن موقت دستگاه در آبدستگاه می تواند بدون تاثیر مضر برای مدت محدودی در آب غوطه ور باشد(مدت آزمایش: 30 دقیقه)
8عایق در برابر استفاده دائمی در آباز دستگاه می توان به صورت دائمی در زیر آب استفاده کرد بدون اینکه هیچ تاثیر مخربی بر عملکرد آن داشته باشد

اسپیکر JBL مدل Xtreme-1:

XTREME

کمپانی جی‌بی‌ال یک تولیدکننده اسپیکر و هدفون در سطح جهانی است ، که محصولات مختلفی برای افراد، با سلیقه‌های گوناگون تولید می‌کند به عنوان مثال یکی از محصولات این شرکت با نام” Xtreme” با تبعیت از استاندارد IP می تواند بدون تاثیر مضر برای مدت محدودی در آب غوطه ور باشد و یا به عبارتی ضدآب می باشد.

یک نظر در “استاندارد آی پی یا درجه حفاظت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.