آموزش های ما, صدابرداری

۱۲ نکته کلیدی که در ضبط صدا به شما کمک می کند

راه های ضبط صدا

بعضی اشتباهات پیش پا افتاده است که تعدادی از افراد مرتکب آن می شوند. همین اشتباهات کوچک باعث ضعیف شدن ضبط صدا در صدابرداری می شود. در این مقاله به ۱۲ مورد که می تواند شما را در ضبط صدا کمک کند اشاره کرده ایم.

۱. از نشت صدا جلوگیری کنید

نشت صدا یا Spill زمانی اتفاق می افتد که شما با یک میکروفن مجزا در حال ضبط صدای یک ساز هستید، و این میکروفن صدای یک ساز دیگر که در حال نواختن می باشد را نیز ضبط می کند. این اتفاق برای هدفون هم می افتد. میکس یا Cue Mix که با هدفون به گوش نوازنده یا خواننده ارسال می کنید به وسیله میکروفن دریافت می شود. برای رفع این مورد باید گوشی های هدفون رو به طور کامل بر روی گوش های خود قرار دهید و ولوم را طوری تنظیم کنید که صدا به بیرون نشت پیدا نکند. این که چه سطحی از صدا را استفاده می کنید به میکس بستگی دارد، مثلا برای ترک های صدا پایین نباید ولوم های بالا را به کار برد.

۲. بررسی تیونینگ

برای ضبط Overdub یا مولتی ترک، نمی توان همزمان سازها و وکال ها را کوک کرد. برای این کار از تیونر DAW به عنوان تیونر اصلی استفاده کنید. البته باید در میان برداشت ها از کوک بودن سازتان مطمئن شوید. در صورتی که دچار شک شدید، با دقت بیشتری به صدای ضبط شده گوش کنید و مشکلات را رفع کنید.

۳. درست اجرا کنید

تمام ابزارهایی که برای بهینه سازی و تیونینگ صدا نیاز دارید را DAW دارد اما هیچگاه یک نرم افزار جای اجرای زنده را نمی گیرد. به همین خاطر پس از ضبط حواستان باشد به کاری که باید تحویل مشتری دهید توجه ویژه کنید. باید بدانید که موسیقی و خروجی باید هماهنگ باشند.

۴. استفاده از پاپ شیلد Pop Shield

اگر میکروفن را نزدیک دهان خود قرار دهید باعث به جود آمدن پاپ های ناخواسته می شود که به دلیل تاثیر Polisivها هستند. با قراردادن یک پاپ شیلد در فاصله چند سانتی متری بین میکروفن و دهان خواننده می توان شدت پاپ ها را تا حدی کم کرد یا کلاً از بین برد. البته استفاده از Pop Shield در مشکلات بعدی نیز به شما کمک می کند.

۵. از بکاپ استفاده کنید

اگر اتفاقی دور از انتظار مانند ویروسی شدن یا معیوب شدن حافظه ذخیره سازی سیستم بیفتد دیگر نمی توان صداهای ضط شده قبلی را برگرداند. تنها در صورتی باید امیدوار باشید که از آن ها بکاپ داشته باشید. همیشه سعی کنید از یک هارد اکسترنال برای ذخیره سازی بکاپ های صدا و فایل های مهم استفاده کنید. همچنین برای اطمینان بیشتر و صرفه جویی در هزینه می توانید از سرویس های ابری ذخیره سازی مانند گوگل درایو، دراپ باکس، مگا و … برای ذخیره سازی استفاده کنید.

۶. کار روی هدفون میکس را فراموش نکنید

اینکه بخوانید یک هدفون میکس با مانیتورهای استودیویی بسازید بسیار سخت است. اگر ممکن است از یک هدفون جداگانه برای گوش دادن به میکس استفاده کنید. در این صورت می بینید که این تغییرات کوچک چه تاثیرات بزرگی روی کار دارد. هدفون های میکس را می توانید بسته به اینکه چه کسی دارد از آن استفاده می کند بهینه کنید. مثلاً نوازنده گیتار تمایل دارد صدای گیتار را قوی تر بشوند و یا خواننده وکال دوست دارد برای هماهنگی صدای خود، صدای ساز درام را بیشتر بشوند. پس همانطور که برای میکس از هدفون استفاده می کنید، بهتر است از یک هدفون میکس هم استفاده کنید تا جزئیات را به خوبی بشنوید.

۷. یکی کردن ترک ها

با زیادشدن پلاگین ها در پروژه های بزرگ این امکان دارد که به سیستم شما فشار زیادی وارد شود، در این شرایط انجام Overdub، در هنگام پخش همزمان با ترک ها در هدفون، باعث وجود کندی DWA و ایجاد مشکلاتی در انجام مراحل ضبط می شود. راه رفع این مورد این است که قبل از ضبط تمامی ترک ها آن ها را در یک ترک ادغام کنید و برای هدفون میکس از آن استفاده کنید. حالا می توانید با فشار کمتر کار ضبط را به انجام برسانید.

۸. دقت کردن به آنچه که مانیتور کردید

در صورتی که ضبط را به صورت مستقیم داخل DAW انجام می دهید و سیگنال را در کارت صدا قبل از وارد شدن به سیستم مانیتور می کنید، بهرتین کار چک کردن دوباره قبل از شروع است. یک بار قبل از ضبط قبلی، یک ضبط تستی انجام دهید.

۹. الویت صدا بیشتر از میکروفن است

خیلی کم پیش می آید که صداهای بدی که به میکروفن رسیده است را به خوبی با تکنیک درست کرد، پس اولین مورد در ضبط صدا، خودِ صدا است. پس اول باید به صدا توجه داشته باشید و سپس به میکروفن و روش های استفاده از آن فکر کنید.

۱۰. افکت ها را در هنگم ضبط خاموش کنید

در زمان میکس افکت های زیادی را اضافه یا تنظیم می کنید؛ افکت هایی ماندند ریپیت، دیلی و … . اما بهتر است صدا را تا حد ممکن بدون هیچ گونه افکتی رکورد کنید. چه دلیلی دارد از افکتی استفاده کنید که هنوز هیچ تصمیمی درباره اش نگرفتید؟ و یا چرا صدا را به طور خشک رکورد نکنید؟

۱۱. ضرب را در ابتدا قراردهید

اکثر ترک های بر مبنای یک ریتم خاص تولید شده اند. در هر صورت شما باید از یک جایی آغاز کنید. برای Overdub، برخی درام ها و بیت ها را کمتر کنید. همین عمل به نوازنده های ساز کمک می کند تا به جای مشایعت کردن ضرباهنگ با ضربات کم قدرت، ضرباهنگ های درستی را اجرا کنند و به آهنگ روح مجدد دهند.

۱۲. کاهش نویز

رکورد در اتاق کامپیوتر ایده جالبی نیست، چون نویز و صداهای زیادی مانند صدای فن، چرخش سی دی و … باعث ایجاد صداهای متفرقه می شود. تا حد امکان در نقطه ای دور از سیستم تان و یا به طور کلی در نطقه ای دور از هرگونه نویز، رکورد را انجام دهید. در صورت امکان از میکروفن های جهتی استفاده کنید تا صدا از منبع اصلی دریافت شود و صداهای دیگری که از نقاط پشت یا کنار به میکروفن می رسد، کمتر شود.

بازگشت به لیست

2 نظر در “۱۲ نکته کلیدی که در ضبط صدا به شما کمک می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.