صدابرداری, آموزش های ما

با نکات مهم برای ساخت میکس حرفه ای آشنا شوید.

ساخت میکس حرفه ای

یکی از موضوعات مهم در زمینه تولید و ضبط صدا مبحث ساخت میکس حرفه ای است. برای دستیابی به یک میکس حرفه ای باید به فاکتورهای مهم بی شماری توجه کنید. مثلاً یک میکس خوب تنها با تجهیزات استودیو و رعایت کردن استانداردها و داشتن دانش ساخته می شود. هر چقدر  به تکنیک های ضبط میکس توجه بیشتری داشته باشید و شرایط لازم برای این کار فراهم باشد، مطمئناً خروجی کار کیفیت بهتری خواهد داشت.

 

زمانی که در داخل استودیو مشغول به ساختن موزیک هستید، موزیک به نظر شما بسیار ایده‌آل است. تمام ساز ها به درستی اجرا می شوند و صدای ساز دقیق مطابق با میل شماست. اما به محض پخش موسیقی در داخل ضبط ماشین غافلگیر می شوید و اصلاً از نتیجه کار رضایت کامل را به دست نمی آورید. بی شک فکر می کنید، مشکل از کدام قسمت است؟ عوامل مختلفی بر روی این قضیه تاثیرگذار هستند که در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین نکات برای انجام یک میکس حرفه ای را در اختیار شما قرار دهیم تا بهتر در این را قدم بردارید و به نتیجه ایده‌آل دسترسی پیدا کنید.

برای ساخت میکس حرفه ای شرایط فضا را بهبود ببخشید.

دستگاه تنظیم صدا

اولین قدم برای ساخت میکس حرفه ای بهبود بخشیدن فضا است. شرایط فضای ضبط میکس بسیار اهمیت دارد. اجرای  فضای آکوستیک در یک اتاق کوچک چندان سخت و هزینه بر نیست. با تغییرات بسیار کوچک در فضای استودیو تاثیرات شگفت انگیزی را مشاهده خواهید کرد. برای این کار راهکارهای مختلفی وجود دارد که اولین راه حل قرار دادن چند جاذبه آکوستیکی در نقاط کانونی اتاق است. با اعمال تغییرات بسیار ساده تفاوت منحصربه فردی در کیفیت کاری و ساخت میکس حرفه ای مشاهد خواهید کرد.

میکسر صدا

سطح کیفیت تجهیزات استودیو را شناسایی کنید.

قبل از تهیه وسایل مورد نیاز برای ارائه یک میکس حرفه ای باید سطح کیفیت کاری خود را بسنجید. در واقع تهیه گرانقیمت ترین و پیشرفته ترین تجهیزات کفایت نمی کند. موضوعی که اهمیت دارد این است که چگونه از تجهیزات تهیه شده به بهترین صورت ممکن استفاده کنید. شناخت تجهیزات و نحوه استفاده از آنها یکی نکات مهم و کلیدی ساخت میکس حرفه ای است. این شما هستید که مشخص می کنید در چه سطحی از کیفیت توانایی فعالیت دارید و تا چه حد می‌توانید یک میکس حرفه ای تولید کنید.

بخوانید: راهنمای خرید میدی کنترلر

راه های مختلفی برای شناسایی سطح کیفیت تجهیزات وجود دارد. یکی از بهترین راه ها پخش میکس در سیستم های مختلف صوتی است. بعد از پخش، به رفتار اسپیکر یا هدفون خود توجه کنید. سپس برای تهیه تجهیزات لازم مراجعه کنید. در نظر گرفتن این نکته که سیستم شما در کدام بازده فرکانسی باید بیشتر یا کمتر باشد، به کیفیت میکس بسیار کمک می کند.

میکس حرفه ای

تهیه تجهیزات مانیتورینگ مناسب

بعد از اجرای فضای آکوستیک در یک اتاق تهیه تجهیزات مورد نیاز بسیار مهم است. لازم نیست در مراحل اولیه کاری خود به تهیه تجهیزات گران قیمت بپردازید .تجهیزاتی که سطح کاری شما را پوشش دهد هم کفایت می‌کند. همچنین در کنار تهیه تجهیزات برای شروع کار یک اسپیکر مانیتورینگ هم برای استودیو خود در نظر بگیرید. داشتن اسپیکر به ارتقا کیفیت میکس شما بسیار کمک می‌کند و موجب می‌شود هر دفعه کیفیت خروجی را افزایش پیدا کند.

بخوانید: تجهیزات مورد نیاز برای ضبط صدا با کامپیوتر

هرچقدر اسپیکر شما بزرگتر باشد فرکانس های پایین را با دقت و جزئیات بیشتری پخش می کند. همچنین فراموش نکنید تهیه هدفون مناسب نقش بسیار مهمی را در اجرای یک میکس خوب ایفا می کند. برای تهیه هدفون، هدفون های پشت باز و نیمه باز گزینه بسیار ایده آلی برای ساخت میکس حرفه ای است و شما را  در رسیدن به هدف نهایی بسیار کمک می کند. همچنین می‌توان از این نوع هدفون ها به عنوان سیستم مانیتورینگ دوم استفاده نمود.

بخوانید: ۱۱ نکته کاربردی برای ضبط صدا

نکته کلیدی برای پیدا کردن ایرادات میکس! تهیه اسپیکر مانیتوریگ دوم برای گوش دادن به موزیک تولید شده و پیدا کردن ایرادات بسیار کمک کننده است. اما چرا تنها یک اسپیکر مانیتوریگ کافی نیست؟ با استفاده از سیستم مانیتورینگ دوم بهتر می توانید درک کنید میکس تهیه شده چه ایراداتی دارد و  میکس در سیستم های مختلف چگونه اجرا می شود. و در آخر به نتیجه می رسید، در کدام بازه های فرکانسی باید به تقویت و یا ضعیف کردن صدا بپردازید.

فیدرهای میکسر

قرار دادن فیلترهای مفید بر روی میکس

یکی از راهکارهای مهم برای خروجی میکس ایده‌آل قرار دادن فیلترهای مناسب است. با استفاده از این راه حل خروجی کار خود را به صورت دقیق و حرفه ای تر بررسی کنید. کاری که رو به اتمام است را باز کنید، یک فیلتر low-pass  بر روی فرکانس ۲۵۰ هرتز قرار دهید. سپس بررسی کنید بر روی محدوده Bass میزان شفافیت و تمیزی کار میکس چگونه است. این کار را با فیلتر High-pass هم برای فرکانس ۴ کیلو هرتز انجام دهید. اجرای میکس با فیلتر Band-pass هم به شما در ساخت میکس حرفه ای بسیار کمک می کند.

بخوانید: بهترین میکروفن پادکست چیست؟

فراموش نکنید فرکانس های ناخواسته ایجاد شده در میکس که به گوش شما نمی رسد را باید پیدا و حذف کنید. این کار به افزایش کیفیت خروجی و ساخت میکس حرفه ای بسیار تاثیرگذار است.

کنسول صدا

حذف فرکانس های اضافه به کمک اکولایزر

در قدم پنجم باید به حذف برخی فرکانس ها بپردازید. اما این کار چگونه انجام شود؟ یکی از اشتباهات رایج در تولید میکس تشدید فرکانس های غیرضروری است. در حالی که نباید فرکانس هایی که نیاز به آن ندارید، شدت پیدا کنند. در مقابل برخی فرکانس ها به شدت بیشتری نیاز دارند و باید با دامنه بیشتری نسبت به نواحی کاهش یافته شده شنیده شوند. اعمال این تغییرات به کمک اکولایزر فراهم می شود و تمرکز بر روی تنظیم میکس  افزایش پیدا می کند.

بخوانید: نجهیزات لازم برای آهنگ سازی چیست؟

در موارد زیر به برخی راهکارهای کاهش فرکانس آشنا شویم:

  • برای تاثیرگذاری ظریف تر و طبیعی کردن میکس از عملکرد Shelf EQ  برخوردار شوید.
  • با استفاده از Parametric EQ  در هر ناحیه ای بتوانید کاهش دامنه داشته باشید.
  • فیلترهای مانند low pass و high pass  که قبل از این مبحث با آنها آشنا شدیدباعث می شود فرکانس‌های بعد و قبل از فیلتر را حذف کنید.

دیجی میکس

هنگام کار کمتر به میکس گوش دهید.

یکی از راهکارهای سخت برای ساخت میکس حرفه ای شنیدن کمتر میکس در حین کار است. این شرایط باعث می شود دست به تغییرات نادرست بزنید و کیفیت کار را بکاهید. برای موفق شدن در حوزه آهنگسازی باید بدانید که تنها با چند المان نمی توانید یک میکس خوب تهیه کنید. مخصوصا المان هایی که یا صدای بسیار زیاد دارند یا صدای بسیار کم. در حقیقت نمی توانید دیگران را مجبور کنید به یک میکس بی‌کیفیت گوش کنند.

بخوانید: ۶ نکته مهم برای خرید میکسر خوب

 برخی فرآیندهای موجود در میکس اجازه هیچ گونه دخالتی به شما نمی دهند و تقریباً به صورت خود به خودی اتفاق می‌افتند و حتی ممکن است شما متوجه آن نشوید. پس این شما هستید که باید در تنظیم میکس بهترین عنلکرد را داشته باشید.

دستگاه دیجی

از عملکرد اکولایزر درک صحیح داشته باشید.

اکثر اوقا دو بخش موزیک هنگام تهیه میکس به درستی تنظیم نمی‌شود. قسمت اول صداهایی هستند که به مبحث stereo imaging  اختصاص داده می‌شوند و تصویر بزرگتری دارند و فضای بیشتری هم در بر می گیرند. بیشتر اوقات این قسمت بخش Bassها هستند حتی ممکن است در محیط استودیو هم به درستی تشخیص داده نشود و حجم بیشتری از صدا را به خود اختصاص دهند. گاهی اوقات هم بخش Trable در محیط استودیو به صورت تاکید بیشتر به نمایش گذاشته می شود که باید فرکانس های این محدوده را کاهش پیدا کند.

بخوانید: ساب ووفر چیست و چه کارایی دارد؟

قسمت دوم هم مختص به قسمت های باریک و تیز در طیف فرکانسی صدا است. بیشتر اشخاص ترجیح می دهند برای تهیه یک میکس حرفه ای به خاطر شرایط به وجود آمده و حالت room mode در فرکانس ۲۴۰ هرتز به کاهش میدرنج بپردازند. به همین خاطر بیشترین ضعف میکس در قسمت نیمه پایینی فرکانس‌های صوتی مشاهده می شود. با حساسیت بیشتر و توجه ویژه به این محدوده به راحتی می توانید به ارتقای کیفیت موزیک بپردازید و یک میکس حرفه ای انجام دهید.

میکسر با تعداد ورودی زیاد

به صورت طولانی به ساخت میکس نپردازید.

برخی‌ها هفته‌های طولانی برای ساخت میکس حرفه‌ای فعالیت انجام می دهند. اگر جلسه های طولانی مدتی بدون استراحت داشته باشید ممکن است نتایج مخربی در نتیجه کار ایجاد کند. گوش انسان به خاطر شنیدن مداوم صدای زیاد با خستگی مواجه می شود و این اتفاق هنگامی که شما در جلسات طولانی میکس قرار می گیرید مطمئناً رخ می دهد و در نتیجه گرایش بیش از حد به پردازش هایی مانند EQ ختم می شود.

بخوانید: راهنمای خرید کارت صدا

چرا که به دلیل خستگی گوش ها شما نمی توانید ظرافت کاری هایی در ساخت میکس حرفه ای در نظر بگیرید که برای جبران آن به سراغ پردازش ها می روید.

بخوانید: راهنمای خرید آمپلی فایر

نکته مهم! زمانی که شما بارها و بارها به موزیک گوش می دهید ممکن است تصمیمات خوبی برای تنظیمات میکس نگیرید و بالانس های ضعیف به نظر گوش شما عادی جلوه می دهد و متوجه چنین ایرادی نمی شوید.

ساخت میکس حرفه ای

جمع بندی

یکی از تکنیک‌های اصلی برای ساخت میکس حرفه ای حذف صحیح فرکانس های ضعیف و تقویت اجزای تعیین‌کننده و قسمت مهم موزیک است. پس باید تمام تلاش خود در تشخیص قسمت های دقیق به کار بگیرید و به حذف قسمت های کمرنگ میکس بپردازید. در این شرایط مبحث اصلی میکس شما حفظ می شود و با رعایت استانداردهای ساخت میکس به تقویت و زنده کردن موزیک دست پیدا خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *