صدابرداری

تجهیزات لازم برای آهنگسازی چیست؟

تجهیزات لازم برای آهنگسازی

قبل از این که به تجهیزات لازم برای آهنگسازی بپردازید، باید سطح کاری خود را مشخص کنید. اگر به تازگی می‌خواهید برای آهنگسازی اقدام کنید، شما تنها به یک سیستم کامپیوتر نیاز دارید. حال این سیستم کامپیوتری حالت دسکتاپ داشته باشد یا به صورت لپ تاپ تهیه شود. در حقیقت برای ورود به عرصه آهنگسازی، بیشتر تمرکز باید بر روی آموزش باشد. یعنی ابتدا تمام تکنیک‌ها و روش‌های مختلف و آهنگسازی را یاد بگیرید. سپس به تهیه تجهیزات آهنگ‌سازی لازم بپردازید.

اولین قدم برای وارد شدن به عرصه آهنگسازی کسب تجربه است. کسب تجربه هم تنها با یاد گیری و سپس تمرین و تکرار به دست می آید. مطمئنا از علاقه خود نسبت به آهنگسازی خبر دارید که تصمیم گرفتید در این عرصه فعالیت داشته باشید. پشنهاد می‌کنیم کمی به آهنگ‌های مورد علاقه خود گوش دهید و نوع چیدمان آهنگ‌ها را با دقت بررسی کنید.

گرامافون

یک آهنگ با یک ریتم خاص مدام تکرار می‌شود یا در هر بخش ریتم خاصی طراحی و تولیده است؟ هنگام گوش کردن به آهنگ مورد علاقه‌تان چه حس و حالی به دست می‌آورید؟ ساخت یک آهنگ خوب باید ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد داخل آن گنجانده شود تا در دل مخاطب جایگاه ویژه‌ای به دست آورد. اما اگر با نکات آهنگ سازی آشنا هستید و به طور کامل آموزش را به پایان رساندید، نوبت آن است که برای تهیه تجهیزات لازم برای آهنگ‌سازی اقدام کنید.

در ادامه به تجهیزات لازم برای آهنگ سازی می‌پردازیم و ویژگی‌های مهمی که باید هر کدام از تجهیزات داشته باشند را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با آگاهی کامل برای خرید اقدام کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای آهنگ سازی

کارت صدا

کارت صدا

یکی از تجهیزات لازم برای آهنگسازی کارت صدا است. اولین نکته‌ای که باید هنگام تهیه کارت صدا دقت داشته باشید این است که اندازه کارت صدا به ورودی و خروجی‌های آن مربوط می‌شود. بنابراین به این معنا نیست که هر چقدر کارت صدا بزرگتر باشد، کیفیت آن بهتر است.

بیشتر بخوانید: ویژگی های میکسر خوب چیست؟

کارت صدا در عرصه آهنگسازی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و به عنوان یک رابط در بین تجهیزات مهم دیگر قرار می‌گیرد. در واقع کارت صدا برای برقراری ارتباط تجهیزات مهم آهنگسازی به پردازش داده‌های صوتی می‌پردازد و کار پردازشگر کامپیوتر را تا حدودی راحت‌تر می‌کند. همچنین هنگام استفاده از کارت صدا تاخیر و نویز داخل صدا بسیار کاهش پیدا می‌کند و موجب افزایش کیفیت پخش و ضبط ضبط صدا می‌شود. البته این وسیله با توجه به ورودی و خروجی‌های متنوع در انواع مختلفی تولید می‌‌شود.

هدفون دورگوش

هدفون دور گوش

هدفون‌ها با توجه به شکل و ظاهری که دارند در سه نوع تولید می‌شوند. داخل گوش، روی گوش و دور گوش. معمولاً هدفون‌هایی که برای آهنگسازی تهیه می‌شوند، مدل دوره گوش است. البته مدل‌های دور گوش هم در طرح ها و مدل‌های مختلف در بازار موجود است که در ادامه دو مدل پرطرفدار هدفون‌های دور گوش را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: چگونه هدفون خوب بخریم؟

هدفون‌های پشت باز بیشتر برای میکس و آهنگ گوش دادن استفاده می‌شود. در این مدل، صدا کاملاً به درون گوش اختصاص داده نمی‌شود و ممکن است حین گوش دادن به موسیقی دیگر افراد هم صدا در حال پخش را نیز بشوند. بنابراین مدل پشت باز به اندازه کافی برای آهنگسازی مناسب نیست.

اما هدفون‌های پشت بسته برای آهنگسازی طرفدار بیشتری دارند. به طوری که هرگز صدای خارجی را به داخل گوش راه نمی‌دهد و تا حدود زیادی صداهای خارجی را خنثی می‌کند. البته این مدل هدفون‌ها به دلیل ویژگی که دارند، برای مکالمه و ضبط پادکست مناسب نیستند. چرا که فرد صدا خودش را هنگام ضبط به خوبی نمی‌تواند بشنود و انگار هیچ راهی برای انتقال صدای اطراف به داخل گوش وجود ندارد.

کامپیوتر

کامپیوتر

تهیه کامپیوتر در زمینه های مختلف صدا و موسیقی مهم‌ترین بخش است. در واقع مرکز تمام برنامه‌ریزی‌های کاری شما کامپیوتر است و هر چقدر کامپیوتر شما کیفیت و قدرت بالاتری داشته باشد، مطمئناً در زمینه آهنگسازی بهتر قدم بر می‌دارید و کیفیت کار ایده‌آل‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: چگونه استودیو خانگی بسازیم؟

البته خرید سیستم کامپیوتری برای آهنگسازی کمی مشکل است و هر شخصی نمی‌تواند به طور کلی تخمین زند برای فعالیت خود در عرصه آهنگسازی به چه سیستمی نیاز دارد. اما پیشنهاد می‌کنیم به اندازه بودجه‌ای که در دست دارید، کامپیوتر مورد نظر خود را تهیه کنید.

اسپیکر مانیتورینگ

اسپیکر مانیتورینگ یا ساب ووفر

اسپیکر مانیتورینگ یا همان ساب ووفر یکی دیگر از تجهیزات لازم برای آهنگسازی است که به خوبی صدای تولید و تنظیم شده را در محیط واقعی پخش می‌کند. برای این کار ممکن است بگویید استفاده از هدفون کفایت می‌کند. اما هدفون‌ها انرژی زیادی برای تولید صدای قوی ندارند و تنها اسپیکر مانیتورینگ می‌تواند صدای ساخته شده را با قدرت بالا برای شما پخش می‌کند.

بیشتر بخوانید: ساب ووفر چیست و چه کاربردی دارد؟

به طوری که بهتر می‌توانید صدا را لمس و ایرادات موجود در آن را پیدا کنید. همچنین این دستگاه در شنیدن فرکانس‌های پایین هم به خوبی عمل می‌کند. البته استفاده از ساب ووفر و مانیتورینگ برای زمانی است که فضایی شما از لحاظ آکوستیک در بهترین وضعیت قرار دارد تا صدا به صورت دقیق شنیده شود.

میدی کنترلر

میدی کنترلر

میدی کنترلر مانند دیگر تجهیزات لازم برای موسیقی در انواع و مدل‌های مختلف در بازار موجود است. میدی کنترلرها مانند پیانو هستند. اما صدایی از خود تولید نمی‌کند. بلکه به راحتی به کامپیوتر متصل شده و از طریق نرم افزار صدا تولید می‌کند. این وسیله برای افرادی که تصمیم دارند، از طریق نرم افزار در زمینه آهنگسازی فعالیت داشته باشند، بهترین انتخاب است.

بیشتر بخوانید: چگونه در میکس های شلوغ میدرنج را کنترل کنیم؟

آنچه که به وسیله میدی کنترلر نواخته می‌شود به صورت نوت در داخل کامپیوتر ضبط خواهد شد. میدی کنترلر نه تنها کلاویه‌ها بلکه دارای انواع ناب‌ها و اسلایدرها است که هر کدام به قسمتی از نرم‌افزار متصل می‌شود. هر کدام از قسمت‌های میدی کنترلر به تجهیزات ساخت موزیک وصل می‌شود؛ مثلاً یکی از ناب‌ها به ولوم صدا میکس متصل شده و با چرخاندن آن به راحتی می‌توان میزان صدا میکسر را کم و زیاد کرد.

البته خوب است بدانید بیشتر کیبوردها و پیانوهای جدید به راحتی به کامپیوتر متصل می‌شوند و نیازی به میدی ندارند و شما به راحتی میت‌وانید از پیانو خود به عنوان میدی کنترلر استفاده کنید. به طور کلی، میدی کنترلر را برای راحتی نت‌نویسی و کار با نرم افزارهای آهنگسازی به کار می‌رود.

میکروفن ضبط آهنگ

میکروفن

زمانی به میکروفن نیاز دارید که بخواهید صدای زنده در حال پخش را ضبط کنید. اما اگر تصمیم‌تان فعالیت در کار میکس و مسترینگ است، تقریبا به میکروفن نیازی ندارید. بنابراین با توجه به موقعیتی کاریتان تصمیم بگیرید که برای آهنگسازی به میکروفون نیاز دارید یا نه.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید میکروفن

البته برای استفاده از میکروفن باید فضای شما ویژگی‌های آکوستیک را داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است به نتیجه ایده‌آل برای ضبط صدا نرسید و نتوانید به صورت حرفه‌ای کار خود را انجام دهید.

نکات آهنگ سازی

نکات مهم برای آهنگسازی حرفه‌ای

در اول راه باید اطمینان لازم  نسبت به کار را خود به دست آورید و با اعتماد به نفس برای ساخت و نوشتن موسیقی قدم بردارید. نکات مختلفی بر سر راه است که در موارد زیر تنها به نکات کلیدی پرداخته‌ایم:

  • ساخت موسیقی نیاز به عواطف و احساسات دارد و با حالت درون شما شکل می‌گیرد. مطمئنا آهنگسازان هنگام نوشتن یک آهنگ و نوت احساسی که در همان لحظه داشتند را ثبت کردند. حال زمانی یک ایده به نتیجه می‌رسد که خود را در موقعیت مناسب با احوالات درون قرار دهید. مثلاً برخی افراد هنگام راه رفتن ایده‌های منحصربه‌فردی به ذهنشان می‌رسد.
  • هرگز برای ساخت موسیقی زمان مشخص نکنید. درصورتی که حرفه شما به زمان مشخصی محدود شود، مطمئنا نتیجه دلخواه را مشاهده نخواهید کرد. چرا که ساخت موسیقی از پیش تعیین شده نیست و شما برای تکرار آن زمانی قدم برمی‌دارید که باید هدفی در ذهنتان ایجاد شود تا موسیقی خارق‌العاده‌ای تولید کنید.
  • اگر برای ساخت قطعه خاصی به دیگر نوازندگان نیاز دارید، هنگام ساخت به کار نوازندگان دقت کنید و در صورت مشاهده اشتباه از آنها بخواهید که قطعه را اصلاح کنند و برای بهبودی کیفیتش کاری‌شان آنها را همیاری کنید.
  • هرگز به فکر رقبای کاری‌تان نباشید. تنها با یادگیری تکنیک‌های مهم و کلیدی کم کم پیش بروید تا به اهداف بلند مدت‌تان نزذیک‌تر شوید. در حقیقت زمانی در عرصه موسیقی موفق خواهید شد که ترسی از رویاها نداشته باشید و تنها تلاشتان توسعه استعداد باشد.
  • همیشه به آهنگ‌های مورد علاقه‌تان گوش فرا دهید. این کار موجب به حرکت در آمدن شما می‌شود و ممکن است حتی ایده‌های خاص و منحصر به‌فردی در ذهنتان خطور کند.
  • هنگام ساخت موسیقی حتماً به اندازه کافی آهنگ‌ها را در اوج و افت بالا و پایین کنید تا نتیجه ایده‌آلی به دست آورید.

بیشتر بخوانید: ۱۲ نکته کلیدی هنگام ضبط صدا

نکات حرفه ای آهنگ سازی

جمع‌بندی

کار در عرصه آهنگسازی مراحل مختلفی دارد. اولین راهی که پیش روی شما قرار دارد یادگیری است. یادگیری آهنگسازی مانند هر حرفه دیگری به زمان نیازی دارد تا مراحل خاص خودش کاملا طی شود. سپس با تهیه یک کامپیوتر و نرم افزار آهنگسازی می‌توانید فعالیت گسترده‌ای از افکت‌ها و سازهای مجازی را در دست داشته باشید و در هر سبکی فعالیت کنید.

در واقع نرم افزارهای امروز هیچ محدودیتی برای تولید آهنگ ندارند. این شما هستید که باید تلاش و مهارت خود را به کار بگیرید و سطح فعالیت خود را ارتقا دهید. سپس با ارتقا دادن سطح کیفیت و احساس نیاز به دیگر تجهیزات نام برده شده برای تهیه آنها اقدام کنید و در عرصه آهنگسازی بدرخشید.

6 نظر در “تجهیزات لازم برای آهنگسازی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *