راهنمای خرید میکروفن :

اگر قصد خرید میکروفن جدیدی را داشته باشید و به فروشگاه های تجهیزات صوتی مراجعه کنید، با طیف وسیعی از قیمت ها، برندها و مدل های میکروفن روبرو می شود. گسترده بودن ویژگی میکروفن ها در کنار صدها نوع مدل آنقدر زیاد است که اگر در این زمینه اطلاعاتی نداشته باشید، قطعاً برای مقایسه میکروفن ها دچار مشکل می شود و همچنین برای خرید یک میکروفن مناسب گمراه می شود. معمولاً با توجه به قیمت یک میکروفن می توان کیفیت صدای آن را تشخص داد. اما برخی تولیدکنندگان فقط به کیفیت صدای تولیدی خوب می پردازند و توجهی به کیفیت و ساختار بدنه آن نمی کنند.

با فهمیدن این موضوع که کاربرد و کارکرد انواع میکروفن ها چیست و هرکدام برای چه منظور و مناسب چه کاری می باشد، می توانید در انتخاب میکروفن خود بهتر عمل کرد. برای اینکه بتوانید در هنگام خرید میکروفن با توجه به بودجه و نیازتان یک انتخاب صحیح را داشته باشید، در این مقاله به راهنمای خرید میکروفن مناسب پرداخته ایم. همچنین اگر قصد راهنمایی و مشاوره رایگان را دارید می توانید با کارشناسان گروه فنی مهندسی صوتیران تماس بگیرید.

قبل از خرید میکروفن جواب این پرسش را بدهید

در زمان انتخاب یک میکروفن، مهم ترین سوالی که باید از خودتان این است که هدف تان از خرید میکروفن چیست؟ برای چه کاری می خواهید از آن استفاده کنید؟ آیا قرار است برای موسیقی از آن استفاده کنید؟ یا برای اجرای زنده و یا حتی برای پخش شدن صدای ساز؟ یا اینکه قرار است از یک میکروفن برای دو یا چند کار استفاده کنید؟

باید میکروفنی که قصد خرید دارید را با شرایط خود بسنجید، با لوازمی که دارید، با محیطی که دارید و با فعالیتی که دارید. به عنوان مثال اصلاً منطقی نیست که برای یک گروه سرود که از میکروفن های نمادین استفاده می کنند، میکروفن برند Shure را خریداری کرد. در صورتی که می توانید از میکروفن های بسیار ارزان تر مانند زاین، آهوجا، کبالت و آیوا استفاده کرد. اما مثلاً اگر به دنبال میکروفنی هستید که هم روی هم صحنه و هم در استودیو بتوانید از آن استفاده کنید و بهترین کارایی را برای شما داشته باشد، می توانید از میکروفن Shure SM57 استفاده کنید که برای هر دو کار کار مناسب است.

میکروفن Shure مدل SM57

اطلاعات ابتدایی برای خرید میکروفن

داشتن حداقل اطلاعات درباره ویژگی های میکروفن و اصطلاحاتی که درباره آن ها به کار می رود می توان کمک زیادی به انتخاب گزینه درست برای نیازتان کند. در این بخش به توضیحات و اصطلاحات عامه ای که در دفترچه راهنمای میکروفن ها نوشته شده است می پردازیم.

بهتر است بدانید که مطالعه مطالبی در خصوص خرید کنسول صدا (میکسر)، خرید اسپیکر و بلندگو و خرید میکروفن بی سیم کمک زیادی در دنیای شلوغ میکروفن ها به شما می کند تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

الگوی قطبی

الگوی قطبی یعنی شکل میدانی از حساسیت میکروفن، یا راستهایی که میکروفن در آن جهات قبول یا رد می شود. میکروفن چند قطبی به صداهایی که از جهت های مختلف می آیند عکس العمل نشان می دهد و جوابگو است. یک میکروفن دو سویه که Figure 8 نیز نامیده می شود، صداهایی که از غرب و شرق می آیند را قبول می کند و صداهایی که از شمال و جنوب به آن می رسند با قبول نمی کند. میکروفن های یک سویه عامه ترین نوع میکروفن است که در سه الگوی قطبی زیر دسته بندی می شود :

  1. الگوی قطبی تک جهته کاردیود (Cardioid)
  2. الگوی قطبی تک جهته سوپر کاردیود (Super Cardioid)
  3. الگوی قطبی تک جهته هایپر کاردیود (Hyper Cardioid)

سه الگوی قطبی ذکر شده صداهایی که از پشت و کنار های میکروفن به آن می رسد را نمی پذیردند.

میکروفن از نوع الگوی قطبی کاردیود : صدا تنها از جلوی میکروفن پذیرفته می شود.

میکروفن از نوع الگوی قطبی سوپر کاردیود : صدا را با اختلاف زاویه میدانی 180 درجه، از جلوی میکروفن بیشتر و از پشت میکروفن کمتر قبول می کند و صداهای کناری را کمتر می پذیرد.

میکروفن از نوع الگوی قطبی هایپر کاردیود : صدا را با اختلاف زاویه میدانی 180 درجه، از جلوی میکروفن بیشتر و از پشت میکروفن کمتر قبول می کند و صداهای کناری را بیشتر می پذیرد.

تفاوت الگوی قطبی سوپر کاردیود و هایپر کاردیود در برداشت صداهای کناری می باشد.

تصویر الگوی قطبی

میکروفن‌ های دارای الگوهای قطبی چندگانه

بعضی از میکروفن ها دارای چند الگو هستند. به عنوان مثال میکروفن ای کی جی مدل C4000؛ که تغییر الگوی آن ها به وسیله دکمه یا سوئیچی که معمولاً روی بدنه میکروفن نصب است انجام می شود. مثلاً از حالت چند سویه جند جهتی به حالت کاردیود. این ویژگی این امکان را به شما می دهد که برای محیط کاری کاری متفاوت و فعالیت های مختلف تنظیم کنید.

پاسخ فرکانسی

منظور از پاسخ (عکس العمل) فرکانسی، دامنه های فرکانسی یک میکروفن است که دریافت می کند. این دامنه توسط بالاترین و پائین ترین میزان فرکانس در واحد هرتز Hz نشان داده می شود. به عنوان مثلا میکروفنی که دامنه فرکانسی آن حدوداً بین 80 هرتز تا 15 کیلوهرتز است، می توان یک میکروفن مناسب برای خوانندگی باشد. اما اگر به دنبال یک میکروفن مناسب برای سازهای کوبه ای هستید، می توانید از میکروفنی با دامنه فرکانسی حداقل 50Hz استفاده کنید.

منحنی پاسخ فرکانس (عکس العمل)

به این نکته مهم توجه کنید که فقط پاسخ فرکانسی را می توان مبین دامنه یک میکروفن دانست. منحنی پاسخ فرکانسی نحوه عکس العمل میکروفن را در فرکانس های متفاوت نمایش می دهد. در این منحنی در نقاط مختلف فراز و نشیب های مشخصی وجود دارد که خصوصیت های منحصر به فرد آن میکروفن را تعیین می کند و امکانات آن را به فعالیت های مختلف بیان می کند.

به عنوان مثال، یک میکروفنی که برای صدای خواننده استفاده می شود امکان دارد در اواسط دامنه بالا، یک افزایش ناگهنای داشته باشد که باعث صاف و واضح تر شدن صدای آن خواننده شود.

منحنی پاخ فرکانس

حساس بودن و امکان استفاده SPL

اس پی ال یا Sound pressure level چیست؟  میزان فشار صدا بر هوا را SPL می گویند و با نماد dB (دسی بل) آن را نشان می دهند.

SPL یک متغیر است و به شما بالاترین حجم صدایی که میکروفن می تواند دریافت کند را نشان می دهد. این موضوع اهمیت زیادی دارد و می تواند در زمان استفاده میکروفن برای سازهایی با صدای بلند مانند ترومپت به شما کمک کند. این نکته را بدانید که میانگین آن حدود 100 dB و حداکثرش حدود 130 dB می باشد.

حساسیت نمایش دهنده این است که میکروفن چگونه امکان شناسایی صدا را دارد؟ که این مسئله برای دستگاه های متفاوت نیز بیان می شود. اگر از میکروفنی که استفاده می کنید صرف نظر شود، شاید همین مورد به تنهایی کافی باشد تا بدانیم هرچه این عدد پائین تر باشد، حساسیت میکروفن بیشتر خواهد بود.

اثر همجواری (مجاورت و تقریب)

اثر مجاورت را نمی توان یک ویژگی به حساب آورد، ولی یکی از خصوصیات مهم میکروفن می باشد که بعضی اوقات به عنوان یک ویژگی حساب می شود. اثر همجواری باعث به وجود آمدن و بیشترشدن بسامدهای صدای بم به دلیل نزدیکی میکروفن ها به منبع است. همین مسئله باعث خوشحالی بعضی از خواننده هاست که از میکروفن ها به عنوان افکت (تغییر صدا) استفاده می کنند. اگر یک کارشناس ضبط صدا هستید باید یک میکروفن که از اثر همجواری صدای قوی پشتیبانی می کند را برای ساز انتخاب کنید تا صدای بم بهتری را به شما ارائه دهد. البته میکروفن های خازنی، معمولاً اثر همجواری بیشتری نسبت به میکروفن های دینامیکی تولید می کنند.

چگونه تفاوت یک میکروفن با کیفیت را از یک میکروفن بی کیفیت تشخیص دهیم؟

خصوصیات میکروفن به عوامل زیادی بستگی دارد، مواردی که تا الآن خوانده اید بخشی از شناخت ویژگی های یک میکروفن است. موارد دیگیری مانند آلیاژ استفاده شده، طراحی، ساختار تولید و دیگر موارد، همگی تاثیر زیادی بر کارایی یک میکروفن دارد. به همین جهت بهتر است اصلی ترین ملاک کی میکروفن با کیفیت را قیمت آن معرفی کرد. اما اگر کمی گوش موسیقایی خوبی داشته باشید می توانید تنها با گوش دادن، تفاوت بین یک میکروفن با کیفیت و یک میکروفن بی کیفیت را تشخیص دهید.

بررسی انواع میکروفن و کاربردهای هریک از آن ها

میکروفن ها را می توان به دو دسته تفکیک کرد : میکروفن های خازنی و میکروفن های دینامیکی. این دو دسته با ویژگی های منحصر به فردی که دارند می توان از هم جدا نمود. میکروفن های نوع دینامیکی را می توان مقاوم تر از میکروفن های نوع خازنی حساب کرد، به همین دلیل این نوع میکروفن برای اجراهای روی صحنه و اجراهای زنده بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما از طرفی بخاطر حساسیت و شفاف تر بودن صدای میکروفن های خازنی، از آنها بیشتر برای ضبط صدا در استودیوها استفاده می کنند. اما باید بدانید که میکروفن های دینامیکی ای وجود دارد که برای کار ضبط و میکروفن های خازنی ای وجود دارد که برای استفاده روی صحنه نیز استفاده می شود؛ به بیان کلی تر بعضی از میکروفن های دینامیکی دارای صدای بسیار شفاف و حساسی هستند که برای استفاده در استودیوهای ضبط مناسب است و بعضی از میکروفن های خازنی دارای مقاومت بالایی هستند که جهت استفاده بر روی صحنه می باشد.

یکی از فرق های دیگر این دو میکروفن به نیاز برق آن ها مرتبط است. میکروفن های نوع دینامیکی بدون نیاز به منبع تغذیه نیز می تواند کار کند و این در حالی است که اکثر میکروفن های خازنی برای کار کردن نیاز به یک منبع تغذیه مانند باتری یا یک مولد فانتوم پاور و پیش تقویت کننده دارد. اجازه دهید کمی در این مورد ریزتر شویم و جزئیات بیشتری را بگوییم.

تصویر گرافیکی از میکروفن ها

خرید میکروفن های دینامیکی

میکروفن های دینامیکی دارای یک سیم پیچ القایی هستند که به دیافراگم متصل می شود و میان یک میدان مغناطیسی پایدار قرار دارد. لحظه ای که دیافراگم حرکت کند، سیم پیچ ها جا به جا می شود، در این صورت ولتاژی که توسط کویل تولید می شود تغییر می کند. این تغییرات دقیقی که در ولتاژ خروجی اتفاق می افتد، صدای خروجی را به وجود می آورد.

به طور کلی میکروفن های دینامیکی زمخت، محکم و مقاوم بوده و امکان بکارگیری SPL بالایی دارند. در این نوع میکروفن ها الگوی قطبی کاردیود می باشد. به این خاطر میکروفن های دینامیکی در زمان استفاده برای اجراهای زنده عملکرد بهتری دارند، در صورتی که بعضی موقع ها از آن ها برای ضبط صدا نیز استفاده می شود. مثلاً میکروفن Shure Beta58A هم برای استودیو و هم برای صحنه گزینه مناسبی است.

مقرون به صرفه است که از میکروفن های دینامیکی استفاده کنید. خیلی از تولیدکنندگان مشور میکروفن، میکروفن هایی اقتصادی تولید می کنند که با توجه به قیمت آن برای کار شما بسیار مناسب است.

تصویر کپسول میکروفن شور مدل SM58

​​​​​​​خرید میکروفن نواری (RIBBON)

اصول میکروفن های نواری همان اصول میکروفن های دینامیکی است ولی به جای دیافگرام، نوار باریکی که در میکروفن استفاده شده است برای تغییر ولتاژ به لرزش در می آید.این نوع میکروفن ها در استودیوها برای ضبط صدا و دامنه زیادی از سازهای گوناگون استفاده می شود. میکروفن های نواری صدا را نرم (ملایم) می کند و آنچه که ضبط شده را خوش آوا و خوش صدا می کند.

از تولیدکننده های مشهور میکروفن های نواری می توان به بیرداینامیک (BeyerDynamic)، رود (Rode)، آدیو تکنیک (Audio Technica) اشاره کرد.

میکروفن آدیوتکنیک مدل AT2035

خرید میکروفن دینامیکی با کارکرد منحصر به فرد

در چند سال گذشته تولیدکننده های میکروفن اقدام به تولید میکروفن های دینامیکی طراحی شده جهت استفاده سازهای خاص کرده اند که در چند نمونه در آن ها می گوییم :

تهیه میکروفن مناسب برای ساز درام و کوبه ای

همان طور که می دانید حرکت و ضربه های هر ساز مختص به خودش می باشد. از همین رو میکروفن ها برای انواع مختلف سازها مانند طبل، سنج، تام تام و … به صورت اختصاصی طراحی می شود. این میکروفن ها دارای یک شناسه و منحنی مشخص هستند که برای هر طبل به صورت منجصر به فرد بکار می بود. به دلیلی ویژگی های این میکروفن ها در کار با فرکانس های صدای بالا همراه با ضربه های پشت سر هم، میکروفن های خازنی با قطر کم برای پذیرش و دریافت صداهای سنج استفاده می شود.

میکروفن های مخصوص ساز درام معمولاً به صورت چهار یا پنج عددی در یک بسته به فروش می رسند که از طرفی در هزینه صرفه جویی می شود و خیال شما را برای داشتن همه گستره صداهای یک ست درام راحت می کند.

ست میکروفن akg برای درام

میکروفن های مناسب برای ساز بادی و زهی معمولاً کوچک هستند و پاسخ فرکانسی آن ها برای سازهای مختلف متفاوت است. این نوع میکروفن ها به صورت خاصی به بدنه ساز وصل می شود. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این میکروفن ها که باعث محبوبیت آن ها شده، اتصال آن ها به ساز است؛ چون نوازنده ساز به راحتی می تواند جا به جا شود  ساز خود را به حرکت در آورد بدون آنکه صدای ساز تغییر کند. این میکروفن ها به وسیله گیره ای که دارند به راحتی بر روی سازهایی مثل ویولن، ترومپت، ساکسیفون و … متصل می شود.

تصویر میکروفن ساز مضرابی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *