صدابرداری

۶ نکته مهم برای خرید میکسر خوب

راهنمای خرید میکسر

اگر در هنگام خرید میکسر به نیازتان توجه نکنید فاجعه ساخته‌اید! میکسر خوب چگونه دستگاهی است؟ در مقاله راهنمای خرید میکسر قبل از این که به نکات مهم برای خرید میکسر خوب بپردازیم، خوب است اطلاعاتی در مورد نحوه کار کردن و اهمیت میکسر بدانید. میکسر دستگاهی است که سیگنال‌های صوتی را از خروجی‌های مختلف مانند میکروفن و آلات موسیقی دریافت و با هم میکس می‌کند و سپس به کیفیت صدا می‌پردازد. مطمئنا در مکان‌هایی که به ضبط صدا می‌پردازند، این دستگاه را مشاهده کردید.

 

 

 

 

 

البته این دستگاه تنها مخصوص استودیو ضبط حرفه‌ای نیست. میکسرها در استودیوهای خانگی، سالن‌های بزرگ و تالارهای پذیرایی هم حضور دارند و در انواع و سطح‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند. پس برای خرید میکسر خوب و باکیفیت باید ابتدا زمینه فعالیت خود را مشخص کنید تا بتوانید به نتیجه برسید چه مدل میکسری برای شما مناسب‌تر است.

میکسر چه کاری انجام می‌دهد؟

عکس میکسر

اولین کاری که میکسر باید انجام دهد ترکیب و پردازش سیگنال‌های صوتی است. سپس نتیجه بدست آمده از پردازش را به هدف مورد نظر هدایت می‌کند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی برخی دستگاه عملکرد مشابهی همانند میکسر دارند. مثلا با استفاده از برخی گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند به راحتی می‌توان به ترکیب و پردازش فایل‌های صوتی پرداخت.

بیشتر بخوانید: ساب ووفر چیست و چه کاربردی دارد؟

البته برای این کار باید از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مخصوص استفاده و بر روی گوشی نصب شود. اما موزیسین‌ها و نوازندگانی که در استودیوهای حرفه‌ای به خلق موزیک می‌پردازند نمی‌توانند با برنامه‌های اندروید فایل‌های صوتی خود را میکس و ادیت کنند. آنها برای ارائه بهترین نتیجه به یک میکسر خوب و حرفه‌ای نیاز دارند.

میکسر انالوگ

در اولین مرحله برای خرید میکسر خوب باید بودجه خود را در نظر بگیرید.

برای خرید میکسر خوب چه مقدار هزینه‌ای قرار است پرداخت کنید؟ اولین قدم شما برای خرید میکسر مشخص کردن توانایی مالی است. امروزه در بازار نمونه‌های میکسر فراوان است. برخی نمونه‌ها قیمت بسیار بالایی دارد که ممکن است هنگام خرید از دایره انتخابی شما کنار رود، به طور مقال میکسر ساندکرافت جزو گران ترین میکسرهاست.

فیدر میکسر

در چه سطحی فعالیت انجام می‌دهید؟

بعد از مشخص کردن میزان بودجه، نوبت به مرحله دوم می‌رسد. در مرحله دوم باید زمینه فعالیت خود را مشخص و با توجه به آن یک میکسر خوب انتخاب نمایید. قصد شما از خرید میکسر چیست؟ آیا برای ضبط صدا می‌خواهید یا اجرای زنده موسیقی؟ در صورتی که هدف شما هر دو در مورد است، باید میکسری انتخاب کنید که هم قابلیت ضبط صدا و هم توانمندی لازم در اجرای موسیقی زنده را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: چگونه آمپلی فایر خوب بخریم؟

اما اگر ضبط صدا برای شما پررنگ‌تر جلوه می‌دهد، میکسری انتخاب کنید که با پردازنده های خارجی متصل شود و بدون هیچ محدودیتی به پردازش و ضبط صدا بپردازد.

میکسر چندکاناله

هنگام انتخاب میکسر خوب حتماً به ورودی‌ها و کانال‌های آن توجه ویژه داشته باشید.

مرحله بعدی خرید میکسر خوب توجه به تعداد ورودی‌ها و کانال‌های مورد نیاز است. چه تعداد میکروفن قرار است به میکسر وصل شود؟ پاسخ به این سوال مشخص می‌کند میکسر توانایی دریافت چند خروجی را باید داشته باشد. اگر برای ضبط صدا از میکروفون‌های کاندنسر استفاده می‌کنید، به میکسری نیاز دارید که به خوبی بتواند فانتوم پاور را از میکروفن دریافت کند. همچنین اگر باند شما دارای صفحه کلید استریو است، بهترین انتخاب میکسری که است کانال‌های استریو را به خوبی فراهم کند.

داشتن انعطاف پذیری بالای میکسر در هدایت سیگنال‌ها بسیار اهمیت دارد.

اگر برای ضبط صدا یا اجرای زنده از دستگاه‌های مختلف مانند هدفون، افکت‌های خارجی و دیگر دستگاه‌ها استفاده می‌کنید خرید میکسر خوب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این شرایط میکسر باید به خوبی فایل‌های صوتی را دریافت و در بالاترین سرعت به دیگر دستگاه هدایت کند. در واقع انعطاف‌پذیری میکسر  در هدایت صوت‌‌های دریافتی بسیار اهمیت دارد. غیر این صورت ممکن است برنامه‌ریزی شما هنگام اجرا به هم خورد و هدایت دستگاه‌ها با مشکل مواجه شود.

میکسر با کانال زیاد

آیا به پردازش‌های صوتی و افکت میکسر نیاز دارید؟

در صورتی که برای تقویت صدا و تقویت‌کننده‌های میکروفن و دیگر دستگاه‌ها از افکت صدا و ابزارهای خارجی تنظیم‌کننده صدا استفاده می‌کنید، نیازی به داشتن پردازش‌های صوتی و افکت میکسر نخواهید داشت. در غیر این صورت، تهیه یک میکسر با افکت‌های داخلی و پردازش صدا در کنار هدایت صدا اجرای کاملاً منحصر‌به‌فردی را تجربه خواهید کرد و دیگر نیازی نیست به صورت جداگانه به پردازش‌های صوتی بپردازید.

میکسر در اتاق صدابرداری

اکولایزر میکسر قابلیت منحصر‌به‌فردی برای خواننده فراهم می‌کند.

برای ضبط صدا در استودیو در بهترین صورت ممکن، نیاز است با تنظیم دقیق به افزایش کیفیت صدا بپردازید. در واقع هر چقدر توانمندی دستگاه برای میکس و باس موجود در صدا بیشتر باشد، قابلیت بیشتری برای تنظیم‌ صدا و موسیقی در حال  پخش برای شما فراهم است؛ به طوری که با وجود تنظیم‎کننده چندگانه پارامتریک نیاز شما را برای تنظیم به طور کامل برطرف می‌کند. تمام نکات گفته شده به قابلیت اکولایزر دستگاه‌تان بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید هدفون خوب

برای تجربه خرید خوب لازم است با انواع میکسرها آشنا شوید.

میکسر بزرگ

میکسر آنالوگ با ساختار بسیار ساده:

میکسرهای آنالوگ هر کانال باس، پری آمپ و دیگر قسمت‌ها از مدار های فیزیکی تشکیل شده که ساختار بسیار ساده برای دستگاه ترتیب دادند. این گونه میکسرها دارای کنترل دستی هستند و گزینه‌های مسیریابی به صورت کاملاً ساده مشخص می‌شود.

اگر با کارکرد این مدل میکسر آشنا باشید، مطمئنا اجرای ساده، دسترسی سریع و تنظیمات راحت آن برایتان کاملاً قابل مشهود است.

خرید میکسر خوب

مزایای میکسرهای آنالوگ

بخاطر هزینه پایین‌تر و راحتی استفاده از میکسرهای آنالوگ همچنان  این مدل طرفداران خاص خودش را دارد. از آنجا که تنظیم میکسرها با استفاده از ساب‌های فیزیکی و سوئیچ انجام می‌شود کار کردن به صورت بصری با میکسر های آنالوگ راحت‌ است. اما این نکته را هم بدانید کنترل‌های فیزیکی یکی از ضعف‌های این مدل محسوب می شود. چرا که ساختار آنها را به نسبت میکسرهای دیجیتالی بزرگ‌تر است و اگر بخواهید این مدل میکسر را در فضای استودیو کوچک و یا شلوغ استفاده کنید، بهتر است مدل دیجیتالی به عنوان یک میکسر خوب برگزینید.

بیشتر بخوانید: تفاوت استودیو خانگی و استودیو حرفه ای

میکسرهای لاین همان میکسرهای آنالوگ هستند. اما با قابلیت‌های اختصاصی‌تر:

میکسر لاین مانند میکسر آنالوگ دارای ساختار بسیار ساده است. اما به صورت اختصاصی با سیگنال‌های line level فعالیت می‌کند. این دستگاه معمولاً دارای یک کنترل برای تنظیمات صدا هر کانال می باشد. قابلیتی که میکسر لاین و میکسر آنالوگ برای شما فراهم می‌کند این است که سیگنال‌های ورودی از چندین منبع را می‌توانید به یک خروجی تبدیل کنید. در این شرایط کانال‌ها و پری امپ بر روی بورد اصلی خالی می‌کنید.

بیشتر مهندسین ترجیح می‌دهند از میکسرلاین مدل high-end برای تحکیم میکس نهایی در استودیو به کار ببرند.

میکسر  powered:

میکسرهای powered از میکسر و آمپلی فایر تشکیل شده است که این دسته از میکسرها برای سیستم‌های صوتی الکترونیکی قابل حمل گزینه بسیار مناسبی هستند. میکسرهای powered به خوبی کنار اسپیکرها قرار می‌گیرند و قسمت کوچکی از سیستم‌های PA را تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید: بهترین میکروفن برای اجرای زنده

 میکسرهای دیجیتال  دارای کنترلرهای نرم افزارهای بخش خصوصی هستند.

میکسر صدابرداری

مدل دیجیتالی متفاوت‌ترین نوع میکسر

 بعد از روی کار آمدن میکسرهای آنالوگ میکسرهای دیجیتال با قابلیت متفاوت روی کار آمدن که به خوبی سیگنالها را به دیتاهای دیجیتالی تبدیل می‌کنند تا جهت‌یابی و پردازش به بهترین صورت ممکن اجرا شود. میکسر دیجیتال مانند کامپیوتر عمل می‌کند و از تعدادی مبدل‌ها و کنترلرهای نرم افزاری به خصوصی تشکیل شده است. مزیت این مدل میکسر ارزان و کوچک‌تر بودن تراشه‌های dsp  آن نسبت به بوردهای آنالوگ است. ممولاً میکسر دیجیتالی را برای استفاده در کنار بوردهای دیجیتالی و اکولایزرها و پردازشگرهای داینامیک و افکت‌های منحصربه‌فرد راه‌اندازی می‌کنند.

بیشتر بخوانید: نحوه کار با میکروفن

 یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد میکسر دیجیتالی، قابلیت ذخیره تنظیم و دوباره به اجرا درآوردن آن است. از آنجایی که کار کردن میکسر دیجیتالی کمی سخت به نظر می‌رسد و نیاز به زمان بیشتری برای یادگیری دارند. اما در عوض دارای یک بخش کنترلی برای تمامی کانال‌ها می باشد. این ویژگی موجب شده است میکسر دیجتیالی بیشتر به عنوان یک میکسر خوب انتخاب شود.

فیدرهای میکسر

 مزایای خرید میکسر دیجیتالی

 اگر به دنبال یک میکسر خوب برای ایجاد تغییرات در سریع‌ترین حالت ممکن و استفاده از امکانات افکت‌گذاری هستید، میکسر دیجیتالی بهترین انتخاب است. تمام اتصالات و افکت‌های از قبل برنامه‌ریزی شده را به راحتی می‌توانید اجرا کنید.

قابلیتی که میکسر دیجیتالی برای شما به همراه دارد این است که در سریع‌ترین زمان ممکن می‌توانید بهترین برنامه را برای ضبط صدای اجرای زنده اعمال کنید. در حالی که این قابلیت با استفاده از میکسر‌های آنالوگ حتی توسط افراد حرفه‌ای و با استعداد هم غیرممکن است. همچنین میکسر دیجیتالی قابلیت پیشگیری از فیدبک را نیز دارد و به خوبی از ایجاد صداهای اضافه جلوگیری در ساخت موسیقی می‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونه فیدبک میکروفن را از بین ببریم؟

 برخی مدل‌های حرفه‌ای میکسر دیجیتالی با پلاگین‌های نرم افزاری منحصر به فرد به راحتی قابل سازگار هستند و تنظیم صدا را به بهترین صورت ممکن اجرا می‌کنند و به تقویت آن می‌پردازند. برخی دیگر هم قابلیت تنظیم از طریق لپ تاپ را هم برای کاربر فراهم می‌کند که تنها کافی است هنگام اجرای زنده تنظیمات جزئی را انجام دهید و از اجرای منحصر به فرد صدا لذت ببرید؛ بدون این که نیاز باشد مدام صدا را تنظیم و چک کنید.

جمع بندی

مطمئنا متوجه شده‌اید برای خرید میکسر خوب باید به زمینه‌های فعالیت خود توجه کنید. در صورت پیشرفته بودن زمینه فعالیت، شما به میکسر کاملا حرفه‌ای نیاز خواهید داشت. اما اگر به تازگی وارد تنظیم صدا و ضبط صدا شده‌اید انتخاب سیگنال آنالوگ هم می‌تواند برای شما مناسب باشد.

 البته توجه به ویژگی‌های مهم میکسر خوب در هنگام خرید فراموش نکنید. همچنین کیفیت پری آمپ میکروفن و قابلیت اتصال پردازنده‌های خارجی در خرید میکسر خوب بسیار تاثیرگذار است. این مقاله توسط مجله صوت و صدابرداری صوتیران تهیه شده؛ صوتیران نماینده فروش محصولات جی بی ال است و شما می توانید برای خرید اسپیکر و باند از طریق این سایت اقدام کنید.

3 نظر در “۶ نکته مهم برای خرید میکسر خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *