صدابرداری

 راهنمایی خرید آمپلی فایر خوب

همیشه موسیقی کارها و خواننده‌های عزیز برای انتخاب آمپلی‌ فایر خوب حساسیت بسیاری نشان می‌دهند. وظیفه آمپلی فایر در تقویت ساز و صدای میکروفون بسیار حیاتی است، به گونه‌ای که خروجی ضعیف ساز و میکروفون را دریافت و ولتاژ آن را به صورت چشمگیر زیاد می‌کند. هر مکانی که موسیقی پخش می شود باید تجهیزات لازم برای تقویت صدا مانند باند و آمپلی فایر فراهم باشد تا به خوبی سیگنال‌های صوتی به امواج صوتی تبدیل شود. حال در این راهنما با پرداختن به ویژگی‌های مهم و اساسی آمپلی فایر خوب می‌پردازیم تا راحت‌تر تصمیم خود را برای انتخاب مدل آمپلی فایر بگیرید.

برای خرید آمپلی فایر خوب به کدام مشخصات توجه باید کرد؟

برای بررسی دقیق مدل‌های مختلف آمپلی فایر دانستن مشخصات مهم بسیار ضروری است. مطمئنا هر چقدر اطلاعات در مورد مشخصات آمپلی فایر بیشتر باشد، گزینه‌های محدود‌تری برای انتخاب خواهید داشت و در نتیجه رضایت کامل را از خرید اکو آمپلی فایر خوب کسب می‌کنید. امروزه تولیدکنندگان آمپلی فایرهای مختلفی با کیفیت‌های متفاوت ارائه می‌دهند که تنها راه برای انتخاب از میان آنها توجه به مشخصات لازم است. همچنین متغیر بودن مشخصات دلیل اصلی متفاوت بودن قیمت آمپلی فایرها موجب در بازار است.

مهم‌ترین مشخصه آمپلی فایر مقدار قدرت است: مقدار قدرت در انتخاب یک آمپلی فایر خوب بسیار اهمیت دارد. قدرت آمپلی فایر براساس وات مشخص می‌شود. وات همان واحد استاندارد توان الکتریکی است که مقدار خروجی آمپلی فایر با این واحد مشخص می‌کند. مقدار وات در بین آمپلی فایرهای مختلف بسیار متفاوت است و به همین خاطر سوال اکثر خریداران آمپلی فایر این است که در زمینه کاریشان به چه مقدار قدرتی نیاز است. بنابراین مقدار قدرت آمپلی فایر به کاربرد شما بستگی دارد. حال به بررسی دو روش موجود برای تشخیص مقدار مورد نیاز قدرت آمپلی فایر می‌پردازیم.

چه آمپلی فایر بخریم؟

در روش اول بیشینه وات در نظر گرفته می‌شود. بیشینه واحد همان بیشترین توانی است که آمپلی فایر به صورت لحظه ای از خود نشان می‌دهد. مقدار بیشینه آمپلی فایر به تنهایی مفید و کاربردی نیست و بهتر است برای انتخاب یک آمپلی فایر خوب به مقدار بیشینه وات توجه زیادی نشان ندهید. برای انتخاب دقیق‌تر لازم است راهکار دوم را هم در نظر بگیرید. راهکار دوم دقت به درجه بندی توان پیوسته آمپلی فایر است که با استفاده از این راهکار بهتر می‌توانید عملکرد دستگاه را بسنجید.

همچنین دقت داشته باشید که برخی تولیدکنندگان نوع وات اعلام شده در محتوای تبلیغاتی خود را مشخص نمی‌کند که برای اندازه‌گیری توان می‌توانید دفترچه راهنمای کاربری را مطالعه کرده و از این طریق اطلاعات دقیق‌تری به دست آورید.

توجه به حالات مختلف آمپلی فایر

آمپلی فایرها در حالت‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند که با جستجو در بین مدل‌های مختلف کاملا متوجه این ویژگی می‌شوید. کانال‌های طراحی شده برای آمپلی فایر امکانی برای شما فراهم می‌شود که بر اساس نیاز خود پیکربندی‌های مختلف را تنظیم کنید. در ادامه به بررسی حالات مختلف می‌پردازیم.

حالت استریو

در این حالت لازم است دو منبع مانند خروجی‌های چپ و راست میکسر صوتی به آمپلی فایر متصل شده و هر کدام به صورت جدا از هم کار کند. سپس این دو کانال از طریق اتصالات خروجی به بلندگوها وصل می‌شوند تا صدا در صحنه استریو ایجاد شود.

حالت موازی

در این حالت یک منبع صوتی به هر دو کانال تقویت‌کننده متصل شده و هر تعداد بلندگو یک سیگنال مشابه را از خروجی‌ها دریافت می‌کنند. در این حالت فقط یک ورودی به آمپلی فایر ارسال می‌شود. اما از طریق دو یا چند کانال. سپس آمپلی فایر به صورت خودکار به تقویت ولتاژ دریافت شده می‌پردازد.

حالت بریج

در این حالت آمپلی فایر استریو ویژگی یک تقویت کننده مونوی قدرتمند را خواهد داشت که از قدرت هردو کانال استفاده می‌کند. در واقع به صورت مونو از هر دو کانال برای تقویت سیگنال ورودی استفاده می‌شود که تاثیر آن در خروجی آمپلی فایر در بالاترین سطح توان قابل مشاهده است.

آمپلی فایر تندر 1200تعداد کانال های مورد نیاز خروجی و ورودی

یکی از ویژگی‌های مهم در انتخاب آمپلی فایر خوب تعیین تعداد کانال‌های لازم است. اکثر آمپلی فایرها دارای دو کانال هستند که امکان برقراری چند زوج بلندگو به صورت مونو یا استریو را خواهند داشت. البته آمپلی فایرهایی که دارای کانال‌‌های بیشتر و اضافی هستند هم در بازار موجود است و گاهی تعداد کانال‌ها به ۸ عدد هم می‌رسد.

این دسته از آمپلی فایرها به منظور استفاده در سیستم‌های صوتی چند کاناله و پیچیده طراحی و تولید شدند. پس در صورتی که آمپلی فایر را برای سیستم صوتی نیاز دارید بهتر است مدل‌های چند کاناله را انتخاب کنید تا با امکان اتصال بلندگوهای بیشتر کار شما راحت‌تر باشد. هرچند که مدل‌های چند کاناله نسبت به تقویت کننده های دو کاناله با خروجی‌های مشابه قیمت بیشتری دارند.

توجه کامل به پنل اتصالات آمپلی فایر

حتما هنگام خرید آمپلی فایر خوب به اتصالات پنل توجه کافی داشته باشید و تمام منبع‌ها و کابینت‌های بلندگو خود را بشمارید تا مشخص شود آمپلی فایر از اتصالات کافی برای برقراری با باند برخوردار است یا نه. معمولاً آمپلی فایرها دارای اتصال XLR هستند که این درگاه اتصال برای استفاده در کابل‌کشی‌های متراژ بالا بهترین گزینه است و احتمال ایجاد نویز با صدای شما را  بسیار کاهش می‌دهد.

البته فراموش نکنید، برای برقراری اتصال به آمپلی فایر خروجی مناسب تهیه کنید. معمولا پنج نوع خروجی  برای اتصال با آمپلی فایر وجود دارد. اتصال پیچی، فیش‌های موزی، اسپیکون، XLR و ۴/۱ اینچ. هر کدام از خروجی‌های نام برده شده برای درگاه خاصی طراحی و قابل استفاده هستند.

ضریب آمپدانس

همانطور که می‌دانید، واحد اهم مقدار مقاومت الکتریکی یک مدار را مشخص می‌کند و آمپلی فایرها طوری طراحی شده‌اند که بتوانند با بلندگوهای ۴، ۸ و ۱۶ اهمی به خوبی کار کنند. بنابراین زمانی می‌توانید بهترین نتیجه را از آمپلی فایر مشاهده کنید که عملکرد آن را متناسب با بلندگوی متصل به آن در نظر بگیرید و آمپدانس تقویت کننده را با توجه به اهم بلندگو انتخاب کنید. در صورتی که آمپدانس بلندگو برای آمپلی فایر زیاد باشد، توان آمپلی فایر خارج از مقاومت دریافتی خواهد بود. همچنین اگر اهم بلندگو بسیار کم باشد آمپلی فایر بلندگو را نمی‌خواند که در نتیجه با آسیب بلندگو و آمپلی فایر مواجه خواهید شد.

سیم کشی آمپلی فایر

یکی از نکات مهم برای مشاهده بهترین عملکرد آمپلی فایر سیم‌کشی مناسب است. آمپلی فایر زمانی می‌توان بالاترین توان خود را به نمایش گذارد که به منبع تغذیه مداوم مجهز باشد. بنابراین باید به کابل سیم کشی با کیفیتی برای آمپلی فایر خود تهیه کنید. در صورت استفاده از سیم‌کشی‌های ارزان و یا بسیار ضعیف اتصال آمپلی فایر به خوبی برقرار نمی‌شود و آمپلی فایر شما از برق متناسب بهره‌مند نخواهد شد. در این مواقع قیمتی که بابت دستگاه پرداخت کرده‌اید، عملا بی‌فایده می‌شود و به صورت کامل عملکرد دستگاه را مشاهده نخواهید کرد.

قدرت صدای آمپلی فایرهنگام خرید آمپلی فایر خوب از قابلیت تحمل اوج صدا مطمئن شوید.

هنگام اجرای موسیقی صدا در سطوح مختلف قرار می‌گیرد. قرار گرفتن صدا در بالاترین سطح، فشار زیادی به سیستم عمومی وارد می‌شود که برای تحمل فشار در بالاترین سطح باید هنگام خرید آمپلی فایر خوب دقت کنید و از قابلیت تحمل آمپلی فایر در برابر اوج‌های لحظه‌ای مطمئن شود. در واقع آمپلی فایری به عنوان یک آمپلی فایر خوب شناخته می‌شود که در بالاترین سطح صدا عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد.

آمپلی فایر بلندگو های اکتیو و پسیو چگونه است؟

بلندگوهای اکتیو در کنار داشتن اسپیکر از آمپلی فایر هم برخوردارند. در واقع اسپیکر و آمپلی فایر هر دو در یک دستگاه جایگذاری شده است. این مدل بلندگوها برای کاربری‌های صوتی گزینه بسیار ایده‌آلی است. اما اگر تصمیم دارید به مرور زمان سیستم عمومی خود را ارتقا دهید، بهتر است از یک یا چند آمپلی فایر برخوردار باشید؛ آمپلی فایرهایی که به صورت جداگانه برای بلندگوها و مانیتورهای پسیو به کار می‌روند.

همچنین هنگام خراب شدن بلندگو اکتیو مجبور می‌شوید هم بلندگو و هم آمپلی ‌فایر سیستم صوتی خود را دوباره تهیه کنید و هر دو ویژگی را به طور همزمان از دست می‌دهید.

برقراری اتصال آمپلی فایر با بلندگوها

نحوه برقراری آمپلی فایر با بلندگو ممکن است کمی سخت باشد که برای تطبیق این دو با یکدیگر لازم است یک سری نکات را در نظر بگیریم. اگر می‌خواهید به بهترین عملکرد ممکن دست یابید توصیه می‌شود میزان وات بلندگو خود را معادل وات خروجی یا پیوسته آمپلی فایر انتخاب کنید. گفتن این نکته به این معنا نیست که برای اتصال میکروفن بدون استفاده از لیمیتر و محدود کردن فرکانس برای مشاهده خروجی بهتر موثر است.

همچنین برش فرکانس‌ها زمانی که شکل موج‌ها با صدای نامطلوب ایجاد می‌شود ممکن است به بلندگو آسیب زند. بنابراین وجود یک فیلتر در زنجیره سیگنال بسیار ضروری است تا از آمپلی فایر و بلندگو شما هنگام بازسازی فرکانس‌های فراتر از محدوده به خوبی محافظت شود. پس فراموش نکنید به نشانگر موجود روی آمپلی فایر توجه کافی داشته باشید و هنگام مشاهده نور قرمز چشمک زن بر روی آن به این نکته پی ببرید که بلندگوی شما تحت فشار بیش از حد توان خود قرار گرفته است.

جمع بندی

امیدواریم در راهنمای خرید آمپلی فایر خوب نکات کلیدی و مهم را به خوبی درک کرده باشید و با اطلاعات پایه برای خرید اقدام کنید. البته برای اطمینان بیشتر از خرید خود می‌توانید  آمپلی فایرهای مختلف را در وب سایت‌های معتبر مشاهده نموده و ویژگی‌ها و مشخصات مهم آنها را با دقت مطالعه کنید. مطمئنا با آگاهی بیشتری برای خرید اقدام خواهید کرد و بهتر می‌توانید درک کنید چه آمپلی فایری برای سیستم و تجهیزات صدابرداری خود نیاز دارید.

4 نظر در “ راهنمایی خرید آمپلی فایر خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *