صدابرداری

ساب ووفر چیست و چه کارایی دارد؟

ساب ووفر چیست؟ دستگاه ساب ووفر را با اسم ساب نیز می‌شناسند. این دستگاه یکی از اصلی‌ترین تجهیزات سیستم صوتی است که با تولید صدای بم بسیار قوی جذابیت موسیقی را چند برابر می‌کند. در حقیقت ساب‌ ووفرها بلندگوی بر‌مبنای تولید صدای بم هستند که به شدت بم بودن صدای موسیقی می‌پردازد. طوری که صدای بسیار قوی به گوش ما می‌رسد و ما را با موسیقی در حال پخش گره می‌زند. به طور کلی، موسیقی‌ سه نوع صدا دارد؛ صدای زیر، صدای بم و صدای خنثی که همان صدای خواننده است. ساب ووفر وسیله‌ای است که به تقویت صدای بم موسیقی می‌پردازد. بنابراین زمانی می‌توانید یک موزیک را در بهترین کیفیت ممکن بشنوید که سیستم صوتی در سه دسته کامل باشد. خوب است بدانید صدای زیر توسط دستگاهی به نام توییتر تقویت می‌شود. در فیلم زیر می توانید عملکرد ساب ووفر را مشاهده کنید:

 

 

حالا اگر دوست دارید درمورد ساب ووفر بیشتر بدانید در ادامه همراه ما باشید.

ساب ووفر چگونه طراحی شده است؟

ساب ووفر با دیافراگم ایده‌آل و فرکانس کم طراحی شده است تا تولید صداهای بم به صورت توالی و فاصله بیشتر تجربه کنید. مطمئناً دستگاه ساب ووفر بسیار قوی را تا به حال شنیده‌ اید که با پلی کردن موسیقی ارتعاشات آن شما را بسیار تحت تاثیر گذاشته است. به طوری که دیگر توانایی شنیدن هیچ صدای اضافی را ندارید. اکثر ساب ووفر در فرکانس‌های ۲۰ الی ۲۰۰ هرتز کار می‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونه آمپلی فایر بخریم؟

بنابراین این دستگاه برای تولید صداهایی با فرکانس‌های بسیار پایین طراحی شده است. صداهایی مانند ضربه پوتک یا صدای انفجار. البته در فرکانس‌های بالاتر ووفرها قرار دارند که معمولاً در بین ۴۰ تا ۵۰۰ هرتز هستند و در نهایت میدووفرها هستند که فرکانس‌هایی تا حدود ۵۰۰ هرتز را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. در واقع ووفرها و میدووفرها با ساب ووفر فرق دارند و ساب ووفر و میدووفر زیرمجموعه ووفرها هستند که هر کدام به گونه‌ای به تکمیل جزئیات صدای پخش شده می‌پردازند.

تعداد زیادی ساب ووفر

انواع  ساب ووفرها

ساب ووفرها به دو دسته اکتیو و پسیو تقسیم می‌شوند. البته این روزها ساب ووفرهای اکتیو کمی از ساب ووفرهای پسیو بیشتر به چشم می‌خورد که البته تفاوت این دو مدل از اسمشان مشخص است. ساب ووفرهای اکتیو به گونه‌ای طراحی شده اند که دارای آمپلی فایر داخلی هستند و بدون هیچ دردسری به سیستم صوتی متصل می‌شوند و به تقویت صدا می‌پردازند.

اما ساب ووفر پسیو بدون آمپلی فایر است که  باید برای سیستم صوتی به صورت جداگانه آمپلی‌فایر تهیه شود. ساب ووفر پسیو برای کسانی خوب است که دوست دارند به صورت کاملا اختصاصی سیستم صوتی را تهیه کنند. البته هر چند امروزه ساب ووفرهای اکتیو دارای کیفیت بسیار منحصر به فردی هستند و به طور کلی نیاز به آمپلی فایر جداگانه همراه با ساب ووفر پسیو را از ذهن‌ها خارج کرده است.

بیشتر بخوانید: چگونه هندزفری خوب بخریم؟

اگر به فکر اجرای سیستم صوتی فوق‌العاده هستید، هرگز تهیه ساب ووفر را فراموش نکنید. مطمئناً علاقمندان موسیقی از کاربرد مهم ساب ووفر برای گوش دادن موسیقی با خبر هستند و هرگز گوش دادن به موسیقی را بدون این دستگاه نمی‎توانند تصور کنند. هیجان و انرژی که ساب ووفر به موسیقی در حال پخش هدیه می‌دهد، با هیچ دستگاه و تجهیزات صوتی امکان پذیر نخواهد بود و زمانی می‌توان برای یک سیستم صوتی برنامه ریزی کرد که در کنار تمام تجهیزات از یک ساب ووفر حرفه‌ای برخوردار باشد.

ساب ووفر ایستاده

ساب ووفرها در سایزهای مختلف طراحی می‌شوند.

ساب ووفرها از نظر اندازه به چند دسته تقسیم می‌شوند. ساب ووفر ۶ اینچ، ۸ اینچ، ۱۰ اینچ، ۱۲ اینچف ۱۵ اینچ و ۱۸ اینچ. ساب ووفرهایی که زیر ۱۲ اینچ هستند، به عنوان ساب ووفرهای مینی شناخته می‌شوند. ساب ووفر ۱۲ اینچ دارای ابعاد متوسط و کیفیت عالی هستند و به خاطر پرتاب صدای بالا جزء پرمصرف‌ترین ساب ووفرها شناخته می‌شود.

ساب ووفرهای معمولی برای راه‌اندازی به آمپلی فایر نیاز دارند و هر چقدر ساب ووفر بزرگ‌تر است، دستگاه برای اجرای فرکانس‌های پایین تمایل بیشتری دارد و در نتیجه صدای بم در حالت باکیفیت تری اجرا می‌شود. همچنین خوب است بدانید ساب ووفرهایی که دارای صفحه کوچکتری هستند، کنترل آنها بسیار راحت‌تر است و دقت ساب ووفر افزایش پیدا می‌کند. همین خاطر ساب‌ووفر های ۱۰ و ۸ اینچی دارای دقت بسیاری هستند.

ساب ووفر خودرو

کاربرد ساب ووفر

هر جایی که قرار است موزیک پخش شود، مطمئنا ساب ووفر هم حضور دارد و به عنوان اصلی‌ترین تجهیزات موسیقی حضور آن الزامی است. بنابراین کاربرد ساب ووفر بسیار گسترده بوده و در سیستم‌های مختلف موسیقی مانند کامپیوتر، رادیو ضبط، سیستم صوتی ماشین، سیستم صوتی سینما و دیگر سیستم‌های صوتی که در مکان‌های عمومی قرار دارد، به کار می‌رود.  البته محبوب‌ترین نوع ساب ووفر سیستم صوتی ماشین است.

بیشتر بخوانید: تفاوت استودیو خانگی و استودیو حرفه ای چیست؟

معمولاً اکثر کسانی که تصمیم دارند برای وسیله نقلیه خود یک سیستم صوتی مناسب تهیه کنند، مهمترین قسمت آن تهیه ساب ووفر است. با اجرای ساب ووفر در سیستم صوتی ماشین از تاثیر فوق‌العاده‌ای در موزیک در حال پخش لذت خواهید برد. اگر بخواهیم به زبان دیگر تاثیر ساب ووفر در سیستم صوتی را بیان کنیم باید بگوییم که این وسیله موجب می‌شود صدای کلفت‌تر موزیک بهتر شنیده شود و تاثیر صداهای زیر را کاهش می‌دهد.

تفاوت ساب ووفر با بلندگوها

ظاهر ساب ووفر بسیار شبیه اسپیکر است. اما تفاوت بسیار جزئی در طراحی آن وجود دارد که منجر می‌شود خروجی کار متفاوت‌تر از خروج کار اسپیکر باشد. همه اسپیکرها دارای یک صفحه هستند که اصلی‌ترین قسمت اسپیکر را تشکیل می‌دهد و حرکت آن موجب می‌شود فرکانس‌های مختلف تولید شود و صدا به گوش ما برسد. صفحه روی اسپیکرها معمولاً از جنس فوم یا فابریک مخصوص است که در پایین فابریک یک سیم پیچی قرار می‌گیرد. وظیفه سیم‌پیج عبور جریان سیگنال است که با کمک میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط آهنربا صفحه به صورت عمودی شروع به حرکت می‌کند.

حال تفاوتی که در طراحی ساب ووفر نسبت به طراحی اسپیکر وجود دارد این است که صفحات ساب ووفرها نسبت به اسپیکرها بزرگتر و از جنس بسیار مستحکم‌تری ساخته شده است تا به خوبی در برابر مقاومت هوا دچار خمیدگی نشود. همچنین نسبت به اسپیکر حجم زیادی از هوا با سرعت بالا جابجا می‌شود. به همین خاطر موجب شده است صدای بم تولید شود.

بیشتر بخوانید: چگونه با میکروفن کار کنیم؟

تفاوتی که برایتان شرح دادیم موجب می‌شود صفحه ساب ووفر نسبت به اسپیکر بسیار سنگین‌تر باشد و به دلیل افزایش مقاومت هوا و افزایش حجم صفحه جابجایی آن انرژی زیادی نیاز دارد. برای کاهش انرژی دو کار انجام شده است. نصب آهنربای بزرگ و قاب قوی‌تر برای ایجاد میدان مغناطیسی قدرتمند بوده و کار دوم استفاده از سیستم سیم پیچ‌هایی با ضخامت بیشتر که گاهی اوقات دو سیم پیچ برای ساب ووفر به کار می‌رود. تعداد دفعات که صفحه ساب ووفر بالا و پایین می‌رود، بسیار کم است. اما فضای بیشتری را در بر می‌گیرد و همین موجب شده است قدرت زیادی داشته باشد.

ساب ووفر نارنجی

جعبه ساب ووفر نقش بسیار مهمی در ایجاد صدا و کیفیت آن دارد.

معمولاً ساب ووفر را در جعبه‌های چوبی قرار می‌دهند که این جعبه‌ها نقش بسیار مهمی در ایجاد صدا و کیفیت آن ایفا می‌کند. از آنجا که چوب محکم و بادوام است. در برابر فشار هوا بسیار خوب عمل می‌کند و خیلی سریع تغییر شکل نمی‌دهد. هم‌چنین نسبت به دیگر المان‌های ساخت جعبه چوبی ساب ووفر ارزان‌تر خواهد بود.

جعبه ساب ووفر باید به گونه‌ای ساخته باشد که در برابر فشار هوا مقاومت خوبی از خود نشان دهد و صدا را در بالاترین کیفیت خارج کند. در واقع نحوه ساختن جعبه بسیار اهمیت دارد و باید نکات مهم و بسیاری در ساخت آن رعایت شود.

انواع جعبه‌های ساب ووفر

برای ساب ووفر جعبه‌های متفاوتی طراحی و تولید شده است که در ادامه به انواع آن می‌پردازیم:

جعبه‌های مربع

این نوع جعبه‌ها با کیفیت و دقت بیس زنی بالا طراحی شده‌اند و جزء جعبه‌های با کیفیت ساب ووفر در بازار شناخته می‌شوند. همچنین از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند و به میزان قابل توجهی دقت ساب ووفر را بالا می‌برند.

بیشتر بخوانید: بهترین میکروفن برای اجرای زنده

جعبه‌های تاخیری

طراحی این مدل جعبه‌ها بسیار خاص و منحصر به فرد است و دلیل این که اسم جعبه را تاخیر گذاشته‌اند این است که ورود و خروج هوا به دلیل طراحی خاص با تأخیر مواجه می‌شود. جعبه‌ های تاخیری هم جزء جعبه‌های پرقدرت و مناسب ساب ووفر است که قدرت ساب ووفر را تا دو برابر افزایش می‌دهد. جعبه‌های تاخیری هزینه بیشتری نسبت به دیگر مدل‌های طراحی شده دارد و برای نگهداری ساب ووفرهای حرفه‌ای گزینه بسیار مناسب است.

ساب ووفر مشکی

جعبه لوله‌ای

جعبه لوله‌ای جز جعبه‌های پرقدرت با پرتاب صدای بالا است که نسبت به باکس‌های مربعی شکل، قدرت و پرتاب صدای بیشتری دارد. همچنین در فرکانس‌های بسیار پایین نتیجه خوبی مشاهده می‌شود و امکان ایجاد بیس خیلی نرم را نیز برای شما به همراه دارد. همچنین خوب است بدانید در این مدل جعبه‌ها ویبره و پرتاب صدا بالاتر از دیگر مدل هاست.

جمع بندی

ساب ووفرها در عرصه موسیقی بسیار موثر و مفید واقع شده‌اند و به همین خاطر در انواع و مدل‌های مختلف طراحی و تولید می‌شود که با توجه به کاربردی که از آنها نیاز دارید می‌توانید اندازه و کیفیت ساب ووفر را انتخاب کنید. در واقع بدترین حالت استفاده از ساوب ووفر این است که بدون در نظر گرفتن سیستم موسیقی ساب ووفر مورد نیاز خود را انتخاب و نصب کنید. بنابراین قبل از هر کاری پیشنهاد می‌کنیم سیستم مورد نظر خود را انتخاب و اندازه و کیفیت ساب ووفر را مشخص کنید. این مقاله توسط مجله صوت و صدابرداری صوتیران تولید شده، صوتیران نماینده فروش محصولات جی بی ال است و شما می توانید برای خرید اسپیکر و باند جی بی ال از طریق این سایت اقدام نمایید.

3 نظر در “ساب ووفر چیست و چه کارایی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *