آموزش های ما

بهترین میکروفن بی سیم کدام است؟

بهترین میکروفن بی سیم

بهترین میکروفن بی سیم کدام است؟ چه ویژگی هایی موجب می شود  این دستگاه صوتی به عنوان بهترین میکروفن بی‌ سیم انتخاب شود؟ برای رسیدن به این موضوع باید ابتدا با ساختار و عملکرد میکروفن آشنا شوید.

با ورود تکنولوژی بی سیم در ساخت میکروفن ما با سهولت استفاده از این دستگاه مواجه شدیم. به طوری که شرکت های سازنده رقابت تنگاتنگ در ساخت میکروفن بی سیم دارند. میکروفن دستگاهی است که سیگنال های صوتی را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کند تا انجام تنظیمات لازم بر روی صدا امکان پذیر باشد. در چند سال اخیر، ساختار میکروفن با تحول زیادی روبرو بوده است که با اضافه شدن امکانات و عملکردهای متفاوت به ساختار اصلی آن، امروزه شاهد نمونه های منحصر به فرد و حرفه ای هستیم. مدل های سیمی میکروفن از طریق سیم سیگنال های دریافت شده را منتقل می کنند. اما دستگاه بی سیم با بهره مندی از امواج بی‌سیم با طول موج کوتاه یا بلند سهولت استفاده از میکروفن برای کاربران به ارمغان آورده است.

میکروفن بی سیم چگونه کار می کند؟

ساختار سیستمی میکروفن بی سیم از سه قسمت ورودی، فرستنده و گیرنده تشکیل شده است. در ابتدا سیگنال از طریق دستگاه ورودی دریافت و به فرستنده ارسال می ‌شود. فرستنده سیگنال صوتی را به سیگنال رادیویی تبدیل نموده و آن را از طریق آنتن ارسال می کند. آنتن مربوط به میکروفن بی‌سیم ممکن است در داخل دستگاه قرار گیرد و یا به صورت خارجی تعبیه شود. مسافتی که سیگنال رادیویی قابل ارسال است، بستگی به شرایط و عملکرد میکروفن دارد.

بخوانید: میکروفن ریبون چیست؟

فرستنده میکروفن بی سیم به دو مدل طراحی شده است؛ نوع اول فرستنده کمری است که مانند یک جعبه کوچک به کمربند کاربر متصل می شود. این مدل فرستنده هم بر روی لباس و هم زیر لباس قابل استفاده است و معمولا برای ضبط صدای ترومپت یا ساکسفون  انتخاب که به صورت مستقیم به ابزار وصل می شود. نوع دیگر فرستنده، مدلی است که در درون دستگاه میکروفن قرار می گیرد.

این مدل میکروفن، در اولین نگاه مانند میکروفن های سیمی تصور می شوند. اما با کمی دقت متوجه بزرگتر بودن آن ها نسبت به میکروفن های سیمی می شود. البته مدل های دیگری برای فرستنده های میکروفن بی سیم هم وجود دارد که ما سعی کردیم دو مدل رایج فرستنده میکروفن های بی سیم را برای شما توضیح دهیم.

انتخاب بهترین میکروفن بی سیم بر اساس نیاز کاربر

بهترین راه حل برای انتخاب بهترین میکروفن بی سیم توجه به نیاز و عملکرد کاربر است. میکروفن های بی سیم با توجه به زمینه های مختلف ضبط و اجرای زنده در انواع  متفاوت طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام از کاربران با توجه به نیازشان مدل مناسب را به راحتی می توانند انتخاب کنند. برای مثال، برای ضبط صدای گیتار باس و کیبورد میکروفن های دارای فرستنده کابل کوتاه بسیار مناسب است.

بخوانید: بهترین میکروفن پادکست

اما اکثر خوانندگان از میکروفن های دستی با فرستنده داخلی استفاده می کنند. انتخاب مدل و برند میکروفن هم کاملا سلیقه ای است. در واقع هر فردی با توجه به صدا و میزان بودجه ای که دارد، میکروفن مورد نظر خود را ار میان برند و مدل های مختلف انتخاب می کند.

نحوه قرارگیری میکروفن بی سیم به چه صورت است؟

نحوه قرارگیری میکروفن بی سیم

خیلی ها تصور می کنند، میکروفن‌های بی سیم نسبت به میکروفون های دارای سیم نیاز به تنظیمات ندارند و به راحتی قابل استفاده هستند. اما واقعیت چیز دیگری است. میکروفن های بی سیم با توجه به صدا وکالیست یا ساز مورد نظر باید در موقعیت مکانی ایده آلی قرار گیرد. همچنین  هنگام انتخاب بهترین میکروفن بی سیم باید به محل اجرای برنامه هم دقت کافی داشته باشید و هنگام اجرا توجه به موانع فیزیکی هنگام حرکت بسیار اهمیت دارد تا بهترین نتیجه هنگام ضبط و اجرای موسیقی مشاهده کنید و از پخش صدا نهایت لذت را ببرید.

با انواع میکروفن بی سیم آشنا شوید.

میکروفن های بی سیم موجود در بازار به چند دسته میکروفن بی سیم، میکروفن بی سیم دستی، میکروفن بی سیم یقه ای، میکروفن بی سیم هدمیک و میکروفن بی سیم ساز تقسیم بندی شده اند. در ادامه درباره درباره هر مدل توضیح مختصری می دهیم.

بخوانید: نحوه کار با میکروفن چگونه است؟

میکروفن بی سیم ساز

میکروفن بی سیم ساز گزینه مناسب برای ضبط انواع سازهای کوبه ای، سازهای بادی گیتار و غیره می باشد.

میکروفن بی سیم دستی

میکروفن بی سیم دستی رایج ترین مدل میکروفن بی سیم است که به راحتی بدون نیاز به کابل کشی با دیگر تجهیزات صوتی متصل می شود.

دیگر مدل های میکروفن بی سیم هم با توجه به نیاز کاربر انتخاب می‌شوند. برای مثال، هنگام استفاده از میکروفن بی سیم یقه ای و نصب راحت آن بر روی لباس، کاربر نیاز برای نهداری میکروفن از راه دست ندارد و در این شرایط به راحتی قدم برمی دارد و یا صحبت می کند؛ بدون این که نگرانی بابت ضبط صدا یا اجرای زنده داشته باشد.

نکات مهم برای خرید میکروفن بی سیم

قبل از هر کاری باید مشخص کنید میکروفن بی سیم را برای چه هدفی نیاز دارید. در واقع میکروفن باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا شما آن را به عنوان بهترین میکروفن بی سیم انتخاب کنید. مشخص کردن چنین مواردی کمک می کند انتخاب ایده آلی انجام دهید و بهترین نتیجه را مشاهده کنید. همچنین مشخص کردن مکانی که قرار است از میکروفن استفاده کنید یکی دیگر از نکات مهم برای خرید میکروفن بی سیم خوب است.

UHF or VHF

برد UHF بهتر است یا VHF؟

همه میکروفن های بی سیم یا UHF طراحی شده اند یا VHF. سیستم هایی که در VHF محدوده قرار دارند در بازه فرکانسی ۱۷۴ الی ۲۱۶ مگاهرتز و سیستم های طراحی شده در محدوده UHF در بازه فرکانسی ۴۷۰ الی ۸۰۵ مگاهرتز عمل می‌کنند. معمولاً میکروفن های بی سیم با سیستم UHF از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و به خاطر قرار گرفتن در محدوده فرستنده با امواج تلویزیونی تداخل کمتری پیدا می کنند. البته گفتن این موضوع به این معنا نیست که میکروفن های بی سیم UHF قدرت بیشتری نسبت به میکروفن های بی سیم VHF دارند.

قیمت میکروفن بی سیم چقدر است؟

مطمئنا هنگام ورود به بازار با قیمت بیشتر میکروفن بی سیم نسبت به سیمی مواجه شدید. اما هرچقدر قیمت این سیستم بالاتر رود، مطمئناً کیفیت صدای ارائه شده بیشتر خواهد بود. البته عوامل مختلفی بر روی کیفیت صدای میکروفن تاثیرگذار است؛ مانند محیطی که از میکروفن بی سیم استفاده می شود. حتی هنگام تهیه میکروفن های متوسط و یا قیمت ارزان باید شرایط مناسب برای ضبط صدا یا اجرای زنده مهیا باشد تا نتیجه خوبی مشاهده کنید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در استفاده از میکروفن بی سیم در نظر بگیرید، عدم وجود تداخل امواج است.

بخوانید: چگونه فیدبک میکروفن را حذف کنیم؟

معمولا میکروفن های گران قیمت بی سیم در کنار ارائه کیفیت صدای مناسب و عدم تداخل امواج و همچنین پوشش دهی دامنه گسترده تر را نیز برای شما به همراه دارد.

دومدل از بهترین میکروفن های بی سیم:

۱. میکروفن بی سیم مدل Sennheiser Ew 112P

Sennheiser Ew 112P

میکروفن بی سیم مدل Sennheiser Ew 112P، یکی از بهترین میکروفن ها برای ضبط و پخش صدا با کیفیت ایده آل است. انعطاف پذیری بالای این مدل موجب شده است در فضای باز و مناسب جهت اجرای برنامه های زنده از آن استفاده کنند. نحوه استفاده از این مدل بسیار راحت و بسیار قوی طراحی شده است. مهم‌ترین ویژگی میکروفن Sennheiser Ew 112P ارائه کیفیت صدای عالی و راحتی استفاده است.

دیگه ویژگی های میکروفن بی سیم Sennheiser Ew 112P شامل موارد زیر است:

 • دارای فرستنده بدنه SK 100
 • گیرنده بدنه EK100
 • نصب آسان بر روی دوربین
 • صفحه نمایش ال سی دی با کنتراست بالا
 • تنظیم خیلی سریع
 • پهنای باند ۶۲۶ الی ۶۶۸ مگاهرتز
 • با پهنای باند تنظیم تا حداکثر ۴۲ مگاهرتز
 • برقراری اتصال بین فرستنده و گیرنده
 • انتقال فرکانس تنها با لمس یک دکمه
 • باتری قابل شارژ

۲. میکروفن بی سیم مدل Boya BY-WM4 MARK 11

Boya BY-WM4 MARK 11-min

میکروفن بی سیم مدل Boya BY-WM4 MARK 11 یکی از جدیدترین میکروفن های دیجیتال است. این سیستم به راحتی ۲۴ گیگاهرتز را در دسترس کاربران قرار داده و قابلیت اتصال مستقیم با گوشی های هوشمند دوربین های فیلمبرداری، رایانه‌های شخصی و تبلت را به همراه دارد. به همین خاطر، گزینه مناسبی برای سرگرمی های ویدیویی است.

بخوانید: راهنمای خرید میکروفن

اگر به دنبال بهترین میکروفن بی سیم برای فیلمبرداری هستید که با هزینه ای مناسب آن را تهیه کنید، این مدل میکروفن بسیار پیشنهاد می شود. دیگر ویژگی های میکروفن بی سیم مدل Boya BY-WM4 MARK 11 شامل موارد زیر است:

 • پاکسازی صدای محیط
 • قابلیت جابجایی بسیار راحت
 • امکان برقراری با دیگر دستگاه های هوشمند و دوربین
 • منبع تغذیه توسط دو باتری
 • ارائه بهترین عملکرد حدود ۵۰ متر بدون هیچ کم و کاستی
 • سهولت استفاده

جمع‌بندی

افزایش کیفیت و راحتی استفاده باعث محبوبیت روز افزون میکروفن های بی سیم شده است. مهم ترین هدف استفاده از این مدل میکروفن کنار گذاشتن سیم برای برقراری اتصال است. در حقیقت با استفاده از میکروفن بی سیم بدون هیچ مزاحمتی می توانید نیاز خود را بر طرف کنید و بدون محدودیت و کاهش کیفیت صدا در هر جایی از مکان اجرای زنده قدم بردارید. برای مثال، سخنران یا خواننده دیگر نگرانی بابت کوتاهی سیم ندارد و به راحتی در بین مخاطبین خود رفته و اثرگذاری بیشتری در دل آنها ایجاد می کند. صوتیران مرکز فروش و خرید اسپیکر و میکروفن است و شما می توانید قبل از خرید اقدام به دریافت مشاوره رایگان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *