آموزش های ما

 بهترین میکروفن برای خوانندگی و آواز

 بهترین میکروفن برای خوانندگی

بهترین میکروفن برای خوانندگی کدام است؟ میکروفنی که بتوانید جذابیت های صدا خواننده را به گوش همگان برساند و هنگام گوش دادن به صدا لزره ای در دلشان ایجاد شود. هنگام پا گذاشتن میکروفن به دنیای موسیقی و صدا تحول شگفت انگیزی ایجاد شد؛ به گونه ای که تا به امروز مشابه چنین دستگاهی روی کار نیامده است. امروزه این دستگاه خارق العاده در انواع و مدل های مختلف طراحی و ساخته می شود. اما هر کدام از میکروفن ها در بازه فرکانسی مشخصی دارای نقاط قوت و در برخی محدوده های دیگر دچار ضعف هستند. بنابراین اولین قدم برای انتخاب بهترین میکروفن خوانندگی تشخیص درست نقاط قوت و نقاط ضعف میکروفن است. البته این تشخیص تنها از راه درک درست خوانندگی و صدابرداری بدست می آید.

حال اگر به دنبال میکروفن مناسب برای خوانندگی و آواز هستید، در این مطلب از صوتیران با ما باشید. در این مطلب سعی کردیم بهترین میکروفون برای خوانندگی را به شما معرفی کنیم تا برای خرید یک راهنمایی مفید در دست داشته باشید.

کدام میکروفن برای دریافت صدای بهتر، مناسب تر است؟

خواننده ها و نوازنده های مطرح دنیا از چه میکروفنی استفاده می کنند؟ مطمئنا توجه به معیارهای آنها تاثیر مفید در انتخاب شما خواهد داشت. جالب است بدانید، هر خواننده ای تجهیزات و میکروفن مخصوص به خودش را دارد و این موضوع هیچ گاه به مدل و قیمت میکروفن مربوط نمی‌شود و تنها بر اساس تجربیات به دست آورده به این نتیجه رسیدند که کدام میکروفن صدای آنها را بهتر به گوش مخاطبان می رساند. حتی اگر نسبت به مدل های جدید و مدرن به دنیا قیمت مناسب تری داشته باشد. در واقع مهم‌ترین نکته ای که برای پیدا کردن بهترین میکروفن برای خوانندگی مطرح است سازگاری میکروفن با صدای خواننده است.

بخوانید: بهترین میکروفن برای اجرای زنده

الگوی قطبی مناسب میکروفن خوانندگی کدام باشد، بهتر است؟

الگوی قطبی، میدان حساسیت میکروفن را نشان می دهد. در حقیقت میکروفن ها به صورت یک یا چند جهته طراحی می شوند. میکروفن های چند قطبی صدا را از تمام جهات دریافت می‌کنند و نسبت به تمام صداهای اطراف واکنش نشان می‌دهند. اما میکروفن‌های یک جهته تنها صدا را از یک جهت دریافت می‌کنند و به دیگر صداهای اطراف هیچ واکنشی ندارند. به عنوان مثال، میکروفن های دو جهته، تنها صداهایی که از جهت شرق و غرب به میکروفن وارد می شود را دریافت می کند و از ورود صدا جهات دیگر جلوگیری خواهد کرد.

بخوانید: چگونه فیدبک میکروفن را حذف کنیم؟

مدل میکروفن های یک جهته متداول ترین میکروفون هایی هستند که در زمینه خوانندگی استفاده می شوند.

میزان حساسیت میکروفن نشان دهنده چیست؟

حساسیت میکروفن یا همان spl نشان دهنده سطح فشار صدا است که با واحد دسی بل مشخص می‌شود. این عدد نشان دهنده این است که میکروفن شما بالاترین صدایی که  است می تواند دریافت کند چقدر است. هر چقدر صدا پایین تر باشد، حساسیت میکروفن بیشتر است. زمانی که شما صدای بسیار بلندی دارید، این عدد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

انتخاب میکروفن مناسب خوانندگی بر اساس نمودار پاسخ فرکانسی

یکی از ویژگی های مهم بهترین میکروفن برای خوانندگی و آواز مطرح می شود، نمودار پاسخ فرکانسی است. هنگام خرید علاوه بر مدل و برند میکروفن این ویژگی پیش روی شما قرار داده می شود تا متوجه شوید، دستگاه انتخابی در چه فرکانس هایی دارای نقاط قوت و در چه فرکانس هایی دارای نقاط ضعف است. سپس راحت‌تر می‌توانید صدا و ساز خودتان را با توجه به محدوده فرکانسی مشخص شده مقایسه کنید. سپس به نتیجه برسید آیا میکروفن انتخابی در نقاطی که صدای شما ضعیف است خوب عمل می‌کند یا نه؟ همچنین می‌تواند نقاط ضعیف شما یا سازتان را بپوشاند و تقویت کند؟ و یا برعکس به ضعیف تر نشان دادن آنچه که هست می‌پردازد.

بخوانید: بهترین میکروفن بی سیم

در ادامه به معرفی چند از میکروفن های معروف در زمینه خوانندگی آشنا می شویم و ویژگی های  هرکدام را با یکدیگر مورد بررسی قرار می دهیم.

میکروفن Rode NT1A

میکروفن Rode NT1A

میکروفن Rode NT1A در زمینه خوانندگی و ضبط وکال بسیار خوب عمل می کند و صدای کاملاً واضح و در عین حال منحصر به فردی در اختیار مخاطبان قرار می دهد. از آنجا که این مدل کیفیت گسترده ارائه می دهد و از قابلیت spl بالایی برخوردار استف به عنوان یکی از بهترین میکروفن های خوانندگی شناخته می شود. همچنین از این مدل میکروفن برای ضبط گیتارهای صوتی و کوبه‌ای استفاده و نتیجه مناسبی را مشاهده می کنند.

میکروفن Marantz Umpire

میکروفن Marantz Umpire

میکروفن Marantz Umpire یکی از بهترین مدل های این برند است که با داشتن دیافراگم بسیار بزرگی با کیفیت ۱۶ بیت در مقابل ۴۸ کیلوهرتز به ضبط صدا می پردازد.این مدل میکروفون به راحتی با مک و ویندوز کار می کند و مزیت های آن شامل لرزه گیر، پایه و پاپ فیلتر است. قیمت مناسب آن در قبال کیفیتی که ارائه می دهدموجب شده به عنوان یکی ازمنحصر به فرد ترین میکروفون ها برای خوانندگی شناخته شود

میکروفن Shure SM58

میکروفن Shure SM58

میکروفن Shure SM58 یکی از محبوب ترین مدل میکروفن های داینامیک است که هم به صورت زنده از آن قابلیت آن استفاده می شود و هم در ساخت سریال و فیلم. اگر به دنبال میکروفنی هستید که در کنار هزینه بسیار کم به تقویت صدای شما بپردازد، این مدل میکروفن بسیار پیشنهاد می شود. اکثر هنرمندان برای ضبط صدای سنگین‌تر از این مدل میکروفن بهره‌مند می‌شوند. حتی می توانید بدون پرداخت هزینه قابل توجهی برای ضبط صدا با ارتفاع زیاد از این مدل استفاده کنید و نتیجه خوبی مشاهده نمایید. براساس تجربیات هنرمندان، از میکروفن Shure SM58 به صورت نشسته می توان استفاده کرد. مخصوصا خوانندگانی که دوست دارند میکروفن را در دست بگیرند.

نحوه صحیح قرار گرفتن میکروفن خوانندگی چگونه است؟

هیچگاه فکر نکنید، تنها تهیه میکروفن مناسب خوانندگی کفایت می کند تا شما یک خواننده محبوب و خوش صدا به نظر برسید. در کنار تهیه میکروفن مناسب باید نحوه قرارگیری میکروفن و فاصله شما نسبت به آن مشخص شود. حتی برخی اوقات هنگام مواجه شدن با فرکانس های پایین، میانی و بم باید تشخیص دهید در چه فاصله ای قرار گیرید و میکروفن نسبت به شما در چه موقعیتی قرار داشته باشد بهتر است تا واکنش میکروفن نسبت به فرکانس های مختلف عوض شود و شما بهترین نتیجه را مشاهده کنید.

هرچقدر شما به میکروفن نزدیک تر باشید، فرکانس‌های بم افزایش پیدا می‌کند و هر چقدر از دستگاه فاصله بگیرید صدای تولید شده ضعیف تر و نامفهوم خواهد بود. پس سعی کنید هنگام استفاده از میکروفن فاصله‌ای متعادل داشته باشید. البته تنها از راه تکرار و تمرین می توان بهترین حالات استفاده از میکروفن را به دست آورد. یکی از ابزارهایی که کمک می کند فاصله متناسب را مشخص کنید، پاپ فیلتر است.

استفاده از بهترین هدفون برای خوانندگی را فراموش نکنید.

علاوه بر تهیه میکروفن انتخاب بهترین هدفون برای خوانندگی هم اهمیت بسیاری دارد. باید مدلی انتخاب کنید که احساس راحتی با آن داشته باشید . اکثر وکالیست ها از میکروفن های پشت باز استفاده می کنند تا بتواند تا حدود صدای اصلی خود را بشنوند. اما در صورت استفاده از میکروفن پشت بسته تنها صدایی که از طریق میکروفن ضبط می شود قابل شنیدن است.

قیمت میکروفن خوانندگی چقدر است؟

امروزه با میکروفن های متنوعی در بازار روبه رو هستیم که هر کدام شرایط خاصی پیش رو شما قرار می دهند. مسلما میکروفن های جدید با قابلیت های فوق العاده قیمت بیشتری دارند. همچنین برند میکروفن هم بر روی هزینه آن بسیار تاثیرگذار است. اما بهترین راه برای تهیه یک میکروفن خوب خوانندگی با قیمت مناسب، نیاز مشخص کردن وضعیت خودتان دارد. مثلا، برای خوانندگی به چه مدل میکروفنی نیاز دارید و محدوده پاسخگویی فرکانسی میکروفن به چه صورت باشد، بهتر است و دیگر ویژگی هایی که سطح کیفیت و عملکرد میکروفن را مشخص می‌کند. بعد از مشخص کردن تمام ویژگی‌ها می‌توانید حدس بزنید بهترین میکروفن خوانندگی برای شما چقدر هزینه بر است.

بهترین میکروفون برای ضبط پادکست

در کنار معرفی بهترین میکروفن برای گویندگی خوب است با خصوصیات میکروفن مناسب برای ضبط پادکست آشنا شوید. بیشتر اوقات میکروفن مناسب برای ضبط پادکست از مدل میکروفن‌های کاندنسر است. این مدل میکروفن با الگوی ضبط صدای یک جهته، پاسخگویی فرکانس متناسبی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. البته هنگام مراجعه به بازار با رنج قیمت متنوعی برای خرید میکروفن منایب پادکست روبرو می شوید.

البته ضبط پادکست و صدا را می توان با استفاده از میکروفن‌های گوشی و لپ تاپ انجام داد. اما برای تهیه پادکست حرفه ای نیاز به میکروفن دارید. حتی اگر نمی توانید بابت یک میکروفن خوب  هزینه زیادی پرداخت کنید، خرید یک میکروفون اقتصادی و به صرفه بهتر از میکروفن‌های گوشی خواهد بود.

جمع‌بندی

میکروفن‌ها در انواع و مدل های مختلف در بازار موجود است که هر کدام برای زمینه خاصی استفاده می شود. اما مهم ترین نکته برای انتخاب بهترین میکروفن برای خوانندگی صدای شماست. از آنجا که هر فردی، صدای خاص و منحصربه‌فرد خودش را دارد؛ میکروفن خوانندگی هم باید کاملا  اختصاصی انتخاب شود. میکروفنی که بتواند صدای شما را بهترین صورت ممکن در اختیار مخاطبین قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *