صدابرداری

راهنمای خرید میدی کنترلر

راهنمای خرید میدی کنترلر

آیا به فکر خرید میدی کنترلر خوب هستید؟ پس پیشنهاد می‌کنیم مقاله امروز ما را که در مورد راهنمای خرید میدی کنترلر خوب است، از دست ندهید. میدی کنترلر یکی از تجهیزات مهم استودیوهای ضبط موسیقی است که امروزه اکثر آهنگسازان حرفه‌ای این وسیله را در استودیو خانگی یا در استودیوهای پیشرفته خود تهیه کردند. داشتن این وسیله موجب می‌شود طیف گسترده‌ای از سازهای مجازی را در دست داشته باشید و هنگام اجرای زنده فعالیت شما را کاملاً حرفه‌ای نشان ‌دهید.

میدی کنترلر

برای اکثر موزیسین‌ها تولید آهنگ از طریق کامپیوتر سخت به نظر می‌رسد، طوری که به آسانی نمی‌توان هنگام اجرای موسیقی به تنطیمات کامپیوتر پرداخت. اما با استفاده از میدی کنترلر خوب آهنگ از قبل ساخته را در دست دارید و فقط ظاهر آن را مشخص و تعیین می‌کنید چگونه ساز برای شما نواخته شود. حالا اگر شما هم تصمیم گرفتید ظاهر آهنگسازی خود را کاملا حرفه‌ای و منحصر به فرد جلوه دهید و نیاز به یک میدی کنترلر دارید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

با تهیه میدی کنترلر خوب یک ساز جداگانه در دست بگیرید.

قبل از این که به راهنمایی خرید میدی کنترلر خوب بپردازیم، خوب است در مورد نحوه عملکرد این وسیله کمی اطلاعات کسب کنید. استفاده از میدی کنترلر به گونه‌ای است که انگار فکر می‌کنید یک ساز دیگر در کنار بقیه آلات ‌موسیقی در دست دارید و به راحتی می‌توانید سازهای مختلف موسیقی را با استفاده از آن خلق کنید.

ببینید: صوتیران مرکز خرید اسپکر اصل

وجود میدی کنترلر در کنار تجهیزات همیشه یک حس خوب را به آهنگسازان انتقال می‌دهد؛ به گونه ای که انگار یک ساز در کنار دیگر سازهای خود در دست دارند. هنگامی که این وسیله را برای ساخت آهنگ داشته باشید، نیاز شما به کامپیوتر کمتر می‌شود و احساس می‌کنید با استفاده از میدی کنترلر خیلی ساده‌تر موسیقی می‌نوازید. اگرچه نمی‌توانید کامپیوتر را به طور کلی حذف کنید. اما با استفاده از این وسیله بر روی صحنه طوری ظاهر می شوید که همه چیز با استفاده از میدی کنترلر اجرا می‌شود.

معمولاً میدی کنترلر با توجه به سطح فعالیت انتخاب می‌شود تا بتوانید کامپیوتر مانند یک ساز در نظر بگیرید و در کنار بقیه آلات موسیقی از آن بهترین استفاده را داشته باشید. زمانی که کامپیوتر هیچ نقشی در تولید صدا ندارد و فقط برنامه صدا را به اجرا در می‌آورد استفاده از این دستگاه چه ضرورتی دارد؟ میدی کنترلر موجب می‌شود وقفه‌ای در اجرای موسیقی به وجود نیاید دقیقاً همان چیزی که شما از اجرای موسیقی توقع دارید و به دنبال آن هستید. یعنی کیفیت بهتر اجرا.

رنگ های میدی کنترلر

چگونه متناسب با نیاز خود میدی کنترلر را انتخاب کنید.

در راهنمای خرید میدی کنترلر خوب، اولین قدم انتخاب میدی کنترلر براساس نیاز است. انتخاب این وسیله تا حدود بسیاری به ساز بستگی دارد در ابتدا باید مشخص کنید قرار است برای تولید موسیقی از چه سازهایی استفاده کند؟ آیا سازها به راحتی توسط دست کنترل می‌شوند یا در هنگام اجرا باید با پای خود پدال موسیقی را کنترل کنید؟

بخوانید: تجهیزات مورد نیاز برای ضبط صدا با کامپیوتر

معمولاً نواختن گیتار راحت‌تر از دیگر آلات موسیقی است و نیازی به کنترل گیتار از طریق پا نیست. بنابراین به راحتی می‌توان هنگام نواختن گیتار میدی کنترلر پایی را همزمان کنترل کرد و به نواختن آهنگ از طریق دیگر تجهیزات موسیقی پرداخت.

صفحه کلید میدی کنترلر

کیبورد کنترلر چیست؟

زمانی که میدی کنترلر وارد عرصه موسیقی شد، تنها هدف استفاده از آن کنترل صدای چندین ساز توسط یک کیبورد بوده است. امروزه تمام موزیسین‌ها و نوازنده‌های اجرای زنده و تولیدکنندگان موسیقی با کامپیوتر از توانایی و امکانات انعطاف‌پذیر کیبورد کنترلرها مطلع هستند. میدی کنترلر دارای یک کیبورد است از تعداد ناب، دکمه و اسلایدر بهره‌مند می‌باشد.

بخوانید: ۱۱ نکته کاربری برای ضبط صدای بهتر

از طریق دکمه‌ها، اسلایدرها و کلاویه‌ها به راحتی می‌توان پیام‌های میدی را به یونیت‌های متصل منتقل کرد. این یونیت‌ها شامل سینت‌های ماژولار، سینتی سایزرهای نرم افزاری قابل نصب بر روی کامپیوتر هستند. تمام کیبورد کنترلرها به خودی خود هیچ صدایی تولید نمی‌کنند. اما همه سینت کیبورد‌ها و ورک استیشن‌ها امکان کنترل پارامترهای دیگر دستگاه‌ها را دارند.

وضعیتی که کیبورد کنترلرها دارند موجب شده است مورد توجه تمام سازنده‌های موسیقی قرار گیرد، قابل حمل و چند منظوره بودن آنهاست. این دستگاه امکان کنترل تغییر پارامترهای موجود در نرم افزارها و سخت افزارهای موسیقی را برای ما فراهم می‌کند و در حین حال به  راحتی قابل حمل است و در یک کیف ساده جای می‌گیرد.

میدی کنترلر دی جی

فیدرها، دکمه‌ها و ناب‌های کیبورد کنترلر برای چیست؟

در کنار وجود کلاویه‌های روی کیبورد کنترلر یک پنل شامل کلید، فیدر و پیچ‌ هم وجود دارد که به راحتی می‌تواند دیتاهای میدی را انتقال دهند و هم به خوبی نقش ناب‌ها، فیدرها و دکمه‌های مجازی موجود در سازهای نرم افزای را اجرا می‌کنند تا نوازنده بتواند از طریق دست پارامترهای مجازی را به راحتی تغییر دهد.

بخوانید: بهترین میکروفن برای پادکست

حال با یک مثال ساده بیشتر متوجه عملکرد دکمه‌ها، ناب‎ها و فیلترها می‌شوید. با استفاده از کیبورد، کنترلر به کامپیوتر متصل شده‌اید و سینت سایزر نرم افزاری مورد علاقه خود را باز کرده‌اید. ناب‌ها، اسلایدرها و ماجولیشن‌ها به شما امکان را فراهم می‌کند که در آن واحد روی  filter cut off ،amp envelope ،resonance موجود در سینت موردنظر به راحتی کنترل داشته باشید و آن ها را تغییر دهید.

تمام این موارد هنگام کار کردن با میدی حس بهتری را انتقال می‌دهد تا هنگام کار کردن با یک سینت آنالوگ. البته روی کار آمدن کنترلرهای جدید تکنولوژی امکان سازگاری به صورت خودکار با نرم افزار مورد استفاده را دارند و دیگر به کنترل دستی از طریق کاربر نیازی نیست.

کیبورد رنگی میدی کنترلر

کنترلر مناسب برای نوازندگان گیتار

بهترین نوع کنترلر برای نوازندگان گیتار کنترلر پایی است. در این شرایط به راحتی نوازنده گیتار خود را با دست کنترل می‌کند و از طریق پا میدی کنترلر را در دست خود خواهد داشت و با توجه به نوع اتصالات و امکانات خوب میدی کنترلر استفاده از تجهیزات و تغییر خودکار پلان‌ها به راحتی فراهم است. به طور کلی، به راحتی می‌توان بدون دخالت دست  از میدی کنترلر استفاده کرد. برای مثال، فشار دادن دکمه خاص که همزمان دو صدا را با هم پخش می کند.

یک میدی کنترلر پایی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که همزمان با  نواختن یک آلات موسیقی دیگر صداها را پخش یا متوقف کنید.

بخوانید: تجهیزات لازم برای آهنگ سازی

پیشنهادی که برای نوازندگان گیتار وجود دارد این است که از Ableton  برای اجرای بهتر کلیدها می‌توانید بهره‌مند شوید تا به راحتی هنگام اجرای زنده به تمرکزشان برای نواختن گیتار باشد و Ableton خودش به تنهایی به تغییر پچ ها بپردازد و با استفاده از میکروکنترلر صدای کلیدها و کنترل Ableton  به صورت همزمان انجام شود.

کار با میدی کنترلر

نوازندگان کیبورد در انتخاب کنترلر آزادی عمل بیشتری دارند.

افرادی که در زمینه نواختن کیبورد فعالیت دارند بهتر می‌توانند میدی کنترلر مناسب خود را انتخاب کنند. در صورت داشتن کیبورد به راحتی از طریق usb به کنترلر متصل شده و کلیدها از یک مکان مرکزی یعنی میدنی کنترلر هدایت می شود.

بخوانید: راهنمای خرید آمپلی فایر

در صورتی که قبلاً از فیلترها برای کنترل صدای کیبورد استفاده می‌کردید، پیشنهاد می‌کنیم یک میکروکنترلر تهیه کنید. اضافه کردن این دستگاه می‌‌تواند شما را در ارائه اجرا منحصر به فرد یاری کند تا با این دستگاه به راحتی بتوانید از دکمه‌ها، فیدرها و ناب‌ها برای کنترلر بهتر بهره‌مند شوید.

راهنمای خرید میدی کنترلر

اضافه کردن درام پد در کنار دیگر تجهیزات، درام‌های منحصر به فردی به ارمغان می آورد.

نوازندگانی که در زمینه درامز فعالیت دارند، نیازشان به یک درام پد برای کنترل Ableton Live بیشتر مشاهده می‌شود. در واقع آنها نمی‌توانند هنگام اجرا به سراغ نواختن دیگر سمپل‌ها و زدن دکمه‌هایی در کامپیوتر برای اجرای پلی بک بروند و این کاملا سخت و دشوار و حتی نشدنی است

بخوانید: راهنمای خرید هندزفری

اهمیت درام پد در حالی مشخص می‌شود که نوازنده هنگام نواختن تنها به ساز درامز خود تمرکز دارد؛ در حالی که پدهایی را برای نواختن صدای مورد نظر خود اختصاص داده و یا بین صداها و قسمت‌های مختلف Ableton حرکت می‌کند. در واقع، با استفاده از درام پد می‌توانند هم از طرح ها برای پخش سمپل‌های Ableton  استفاده کرد و هم سمپل های خود درامز قابل اجرا خواهد بود.

بهترین میدی کنترلر

به طور کلی، تنظیمAbleton  باید به گونه ای باشد که هیچ نیازی به استفاده از آن از طریق دست نباشد. این موضوع برای کسانی که در نواختن درامز فعالیت می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد و موجب می شود در مواقع لازم پخش شود.

 جمع‌بندی

دلیل تهیه میدی کنترلر این است که شما هنگام اجرای زنده نیازی به کار کردن با کامپیوتر نداشته باشید. در غیر این صورت ممکن است خیلی‌ها هنگام اجرای شما تصور کنند موسیقی نواخته شده توسط خود شما خلق نمی‌شود و تنها کامپیوتر است که به ساخت آهنگ می پردازد. البته ما این نکته را قبول داریم که ساخت آهنگ  با کامپیوتر بسیار کار سختی است.

ببینید: مجله صوت و صدابرداری

اما مخاطبان شما این نکته را نمی‌دانند. پس برای این که حرفه ای‌تر عمل کنید و بر روی صحنه به گونه‌ای نشان دهید آهنگ توسط آلات موسیقی به اجرا در می‌آید، از طریق میدی کنترلر میزان کار کردن با کامپیوتر را کاهش دهید.

به طور کلی، هر ساله ممکن است شرایطی فراهم شود که نرم افزارها و تجهیزات نوازندگی را برای شما ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر کند و اجرای موسیقی بدون هیچ وقفه‌ای صورت گیرد.

یک نظر در “راهنمای خرید میدی کنترلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *